دانشگاه فني خاورميانه‌ (M.E.T.U)

تحصيل در (M.E.T.U)

دانشگاه فني خاورميانه‌ (M.E.T.U)

 

 دانشگاه فني خاورميانه‌ (M.E.T.U)

 

دانشگاه فني خاورميانه (M.E.T.U)يكي از مؤسسات اوليه آموزش عالي دولتي تركيه مي‌باشد. اين دانشگاه در سال1956 تأسيس گرديد و هدف آن ارائه خدمات تحصيلي به كشور تركيه و منطقه بود. دانشگاه فوق زبان انگليسي را به عنوان زبان رسمي آموزش برگزيده است. از همان ابتدا هدف دانشگاه فوق‌الذكر آموزش دانشجويان در زمينه‌هاي علمي، فني و حرفه‌اي بود تا دانشجويان بتوانند نيازهاي اجتماعي، اقتصادي و فني منطقه را برآورده سازند. M.E.T.Uمفتخر است كه در اين زمينه افتخارات زيادي كسب نموده و همچنان به افتخارات بيشتري مي‌انديشد.     

در سال1956 دانشگاه فني خاورميانه (M.E.T.U)كار خود را با 4 استاد و 40 دانشجو آغاز كرد. M.E.T.Uدر مكان‌هاي موقت كه در شهر داشت به رشد و توسعه خود ادامه داد تا اينكه در سال1962 كمپ جديدي در 7كيلومتري خارج از مركز آن زمان شهر آغاز شد. در اكتبر1963 اولين كلاس‌ها در كمپ جديد آغاز به ‌كار كردند. امروزه، كمپ مدرن M.E.T.Uمجهز به پيشرفته‌ترين امكانات علمي و فني است كه پذيراي 21000 دانشجو و داراي 1200 هيئت علمي تمام وقت و 1500 كمك استاد مي‌باشد. اين دانشگاه داراي 46 برنامه كارشناسي در 5دانشكده و 80 برنامه كارشناسي ارشد و 53 برنامه دوره دكترا مي‌باشد و از 2003 تاكنون بيش از 77000 دانشجو از اين دانشگاه فارغ‌التحصيل شده‌اند.

 

از ميان 1،800،000 دانشجو كه هر ساله امتحان كنكور را مي‌دهند بيش از  از يك هزار دانشجو كه بالاترين نمره را در كنكور كسب مي‌كنند وارد اين دانشگاه مي‌شوند و اين دانشگاه را براي ادامه تحصيلات خود انتخاب مي‌كنند.

 


دانشگاه فني خاورميانه‌ (M.E.T.U)

از آنجائيكه زبان رسمي آموزش در اين دانشگاه زبان انگليسي است و چون اعتبار بين‌المللي زيادي دارد دانشجويان زيادي از كشورهاي مختلف مايل هستند در مقاطع كارشناسي و كارشناسي ارشد اين دانشگاه شركت كنند. تعداد دانشجويان خارجي كه در هر سال مشغول تحصيل در اين دانشگاه هستند بين 800 تا 1200 دانشجو متغير مي‌باشد و اين تعداد از 60 كشور مختلف جهان به اين دانشگاه وارد شده‌اند. در حال حاضر حدود 6000 نفر از كل دانشجويان M.E.T.Uيعني حدود 28درصد وارد مقاطع كارشناسي ارشد و دكترا مي‌شوند. كمپ اصلي دانشگاه در يك مكان 11000 هكتاري بنا شده است و در آنكارا در بزرگراه Eskisehirكه تقريباً در 7كيلومتري غرب مركز آنكارا (Kizilay)مي‌باشد واقع شده است.        

خطوط اتوبوس و ميني‌بوس به اين كمپ جريان دارد و براحتي توسط ماشين يا تاكسي مي‌توان به اين كمپ دسترسي پيدا كرد. كليه دانشكده‌ها و دپارتمان‌ها به استثنا دانشكده كارشناسي ارشد علوم دريايي در كمپ اصلي واقع شده‌اند و دانشكده فوق‌الذكر در ساحل جنوبي تركيه در Erdemliقرار دارد.

كمپ اصلي دانشگاه در يك محوطه جنگلي قرار دارد و داراي 10 ميليون درخت است كه از سال1961 توسط دانشجويان، استادان و كادر دانشگاه كاشته شده است و يك فضاي سبز بزرگي را در آنكارا تشكيل داده است. در كمپ، مجسمه‌هاي زيادي وجود دارد و در پشت ساختمان اداري يك مجسمه برنز از كمال آتاتورك بنيانگذار تركيه مدرن مشاهده مي‌شود كه در سپتامبر 1966 بنا شده است.

سال تحصيلي دانشگاه فني خاورميانه (M.E.T.U)از دو ترم تشكيل شده است كه هر ترم 16 هفته مي‌باشد كه شامل امتحانات نهايي است. ترم پاييز از هفته آخر سپتامبر آغاز و در هفته آخر دسامبر پايان مي‌پذيرد و امتحانات نهايي در دو هفته اول ژانويه برگزار مي‌گردد. ترم بهار از اواسط فوريه آغاز و در هفته آخر ماه مه (May)پايان مي‌پذيرد و امتحانات نهايي در خلال دو هفته اول ماه جون (June)برگزار مي‌گردد. همينطور M.E.T.Uيك دوره 6 هفته‌اي تابستاني را ارائه مي‌كند كه از هفته اول جولاي آغاز و تا اواسط آگوست طول مي‌كشد. مدرسه تابستاني بين‌المللي M.E.T.Uبراي دانشجويان خارجي مهمان مي‌باشد كه مايل هستند دوره‌هاي خاصي را بگذرانند.

مقطع كارشناسي:

دانشجوياني كه از دبيرستان يا معادل آن فارغ‌التحصيل شده‌اند و معيارهاي مربوطه را برآورده مي‌كنند مي‌توانند مستقيماً با دانشگاه فني خاورميانه مكاتبه كنند. معيارهاي پذيرش در M.E.T.Uمعمولاً شامل نمره قابل قبول از يكي از امتحانات معتبر بين‌المللي مانند: SAT، GCEيا از كنكور دانشگاههاي بعضي از كشورها مانند اردن، چين، سوريه، لبنان و فلسطين يا كسب نمره قابل قبول از امتحانات بين‌المللي دانشجويي (YOS)كه توسط مركز تعيين سطح و گزينش دانشجوي تركيه برگزار مي‌گردد. YOSتنها براي دانشجويان خارجي است كه در كنسولگري يا سفارتخانه‌هاي تركيه در بيش از 17 كشور جهان در آنكارا يكبار در سال برگزار مي‌شود كه معمولاً اين امتحان در ماه آوريل برگزار مي‌گردد.

مقاطع كارشناسي ارشد:

دانشجوياني كه مايل هستند در مقاطع كارشناسي ارشد تحصيل كنند مي‌بايستي با دانشكده مورد نظر در M.E.T.Uتماس بگيرند.

دانشکده‌ها:

دانشگاه خاورمیانه دارای ۴۲ بخش آکادمیک می‌باشد که اکثر آنها توسط ۵ دانشکده مدیریت می‌شوند.لیست پایین نام رشته‌های ارائه شده در مقطع کارشناسی می‌باشد.

 

 دانشگاه فني خاورميانه‌ (M.E.T.U)

 

 دانشکده معماری: این دانشکده رشته‌های معماری٫شهرسازی و طراحی صنعتی را ارائه می‌دهد.

دانشکده علوم پایه: این دانشکده رشته‌های بیولوژی، شیمی٬ریاضی٬تاریخ٬ژنتیک٬فلسفه٬فیزیک٬روانشناسی٬جامعه‌شناسی و آمار را ارائه می‌دهد.

دانشکده اقتصاد و علوم مدیریتی: این دانشکده رشته‌های مدیریت بازرگانی٬اقتصاد٬روابط بین‌الملل٬علوم سیاسی و مدیریت جامعه را ارائه می دهد.

دانشکده علوم آموزشی: علوم کامپیوتری٬علوم آموزشی٬معلمی دوره ابتدایی٬آموزش زبان های خارجی٬آموزش تربیت بدنی٬معلم مقطع راهنمایی و آموزش علوم ریاضی .

دانشکده فنی مهندسی: این دانشکده رشته‌های مهندسی هوافضا مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک مهندسی، متالورژی مهندسی، محیط مهندسی عمران، مهندسی صنایع غذایی مهندسی معدن و مهندسی نفت را برای سطوح کارشناسی ارائه می‌دهد.

در کنار واحدهای ذکر شده بخش آموزش پایه زبان و بخش آموزش پیشرفته زبان انگلیسی نیز بطور مجذا به دانشجویان مقاطع کارشناسی دروسی ارائه می‌دهند.

این دانشگاه همچنین دارای ۵ بخش آموزشی برای مقاطع تحصیلات تکمیلی می‌باشد.

زبان آموزش:

همانطور كه گفته شد زبان آموزشي در M.E.T.Uزبان انگليسي است. از اينرو، دانشجوياني كه در مقاطع تحصيلي دانشگاه پذيرفته مي‌شوند بايد نمره قابل قبولي از امتحان مهارت در زبان انگليسي كسب كنند. استثنا در اين مورد مربوط مي‌شود به دانشجوياني كه زبان مادري آنها انگليسي است. دانشجوياني كه مهارت زبان انگليسي آنها در سطح مورد نياز M.E.T.Uنيست در يك دوره مقدماتي 1ساله كلاس‌هاي انگليسي در دپارتمان انگليسي پايه شركت داده مي‌شوند.

دپارتمان تحقيقات و مشاوره:

M.E.T.Uبعنوان يك دانشگاه تحقيقاتي اولويت زيادي را به تحقيقات و مشاوره مي‌دهد. كل تعداد پروژه‌هاي كاربردي و نظري در حال اجرا در طول يكسال بيش از 700 پروژه مي‌باشد. بيش از نيمي از آنها پروژه‌هاي تحقيقاتي قراردادي مي‌باشد كه توسط صنايع بخش دولتي و خصوصي اسپانسر شده‌اند. نيم ديگر مربوط مي‌شود به كمك‌هاي اعطايي توسط سازمان‌هاي ملي و بين‌المللي و توسط صندوق تحقيقات دانشگاه –كل بودجه براي پروژه‌هاي فعال با بيش از 30ميليون دلار ارزش بالغ بر 14 ميليون دلار مي‌باشد.

مراكز تحقيقاتي عبارتند از:

•        مركز تحقيقات كاربردي

•        مركز تحقيقات سمعي –بصري و توليد

•        مركز تحقيقات كشورهاي آسياي ميانه و درياي سياه

و ساير مراكز تحقيقات.

در داخل كمپ در يك فضاي 70هكتاري يك پارك علمي كاربردي واقع شده است و هدف آن افزايش قابليت رقابت‌پذيري تركيه در زمينه‌هاي فن‌آوري با ارائه فضاي مناسب جهت همكاري تحقيقاتي بين M.E.T.Uو صنايع تركيه است.

خدمات دانشجويي:

دانشگاه M.E.T.Uداراي كتابخانه مجهز مي‌باشد كه در مركز كمپ واقع شده است. مساحت اين كتابخانه 12000 مترمربع است كه شامل 8 سالن مطالعه، 2 اطاق نمايش، يك سالن تصويري و محل نشستن براي 750نفر و همينطور سالن‌هاي سخنراني و آموزش و امكانات سمعي و بصري است. اين كتابخانه داراي 928،494 كتاب و مجلات معتبر علمي است كه بيشتر آنها به زبان انگليسي مي‌باشد.

 
دانشگاه فني خاورميانه‌ (M.E.T.U)

 

دانشگاه فني خاورميانه داراي يك مركز كامپيوتر است كه خدمات به‌روز را به دانشجويان و هيئت علمي ارائه مي‌دهد. اين مركز خدمات كامپيوتري را به بيش از 30 سِروِر اصلي بطور شبانه‌روزي در طول سال ارائه مي‌دهد.

دفاتر هماهنگي دانشجويي نيز در كمپ وجود دارد كه خدمات مشاوره و راهنمايي را در اختيار دانشجويان خارجي قرار مي‌دهد.

ساير مراكز عبارتند از:

•        مركز مشاوره‌اي براي كسب و پيشه

•        مركز مشاوره‌اي بهداشتي

•        مركز خريد

•        پستخانه

•        بانك

•        فروشگاه كتاب دانشگاه

•        رستوران‌هاي متعدد

•        مركز فرهنگي و تفريحي

•        موزه باستان‌شناسي

•        موزه تكنولوژي و علوم

•        باشگاه هاي ورزشي و آكادميك

•        ايستگاه راديويي اف.ام   1-103

شهريه و هزينه زندگي:

هزينه تقريبي زندگي براي دانشجويان خارجي حداقل ماهي 400 الي 600 دلار آمريكا است و اين بستگي به نحوه زندگي دانشجو دارد. كتاب و هزينه‌هاي اداري براي هر ترم معادل 100 الي 150 دلار آمريكا مي‌باشد.

 

چرا تركيه را براي تحصيلات انتخاب كنيم؟

تركيه داراي موقعيت استراتژي منحصر به فردي است كه غرب با شرق پيوند مي‌خورد. بخشي از تركيه جزو آسيا و بخش ديگر آن جزو اروپا محسوب مي‌شود و از اين رو داراي آب و هوا و جغرافياي متنوعي است. از آنجائيكه از سه طرف در محاصره درياها قرار دارد تركيه هميشه مسير تجاري براي ابريشم و غيره بوده است.

تركيه در سال1923 استقلال خود را بدست آورد و حكومت آن جمهوري است. در دهه‌هاي اخير تركيه به پيشرفت‌هاي قابل ملاحظه‌اي دست يافته است و داراي يك اقتصاد آزاد مي‌باشد. تركيه مناسبات خوبي با كشورهاي غربي دارد.

در تركيه دانشجويان مي‌توانند در زير يك سقف نوگرايي و سنت‌گرايي را تجربه كنند. تركيه يك كشور باثبات و امني محسوب مي‌شود. از اين گذشته در بعضي از دانشگاه هاي تركيه زبان تدريس انگليسي مي‌باشد و از همه مهمتر كيفيت بالاي دانشگاه ها باعث مي‌شود كه دانشجويان براي آينده آماده شوند.

مزيت دانشگاه هاي تركيه:

  • استاندارد بالاي تحصيلي كه به دانشجويان مهارت‌هاي لازم براي زندگي در يك دنياي مدرن را اعطا مي‌كند.
  • مدارك معتبر بين‌المللي: مداركي كه دانشگاه هاي تركيه اعطا مي‌كنند در سراسر دنيا به رسميت شناخته شده است.
  • كمپ‌هاي مدرن با امكانات فوق‌العاده، كتابخانه‌هاي مجهز و آزمايشگاه هاي پيشرفته و همچنين امكانات فرهنگي و ورزشي، باشگاه اي دانشجويي و خوابگاه هاي مجهز از جمله امكانات دانشگاه ها مي‌باشد.
  • تنوع فرهنگي: در تركيه دانشجويان مي‌توانند با فرهنگ غرب و شرق آشنا شوند.
  • تحصيلات ارزان: تركيه كشوري است كه نسبت به بيشتر كشورهاي اروپايي و ايالات متحده امريكا از شهريه تحصيلي و هزينه زندگي ارزانتري برخوردار است.
  • محيط گرم و صميمي: 31 درصد جمعيت كشور تركيه بين سنين 12 تا 24سال مي‌باشد و از اينرو تركيه از آمدن جوان ها استقبال مي‌كند. در كل مردم تركيه مهمان‌نواز هستند.

 

 

 


این مطلب را به اشتراک بگذارید


آزمون هاي بين المللي GRE و GMAT

آزمون هاي بين المللي GRE و GMAT

آزمون هاي بين المللي GRE و GMAT

ديكشنري انگليسي - فرانسه تصويري

ديكشنري انگليسي - فرانسه تصويري

ديكشنري انگليسي - فرانسه تصويري

ديكشنري انگليسي به فرانسه تصويري-ارتباطات

ديكشنري انگليسي به فرانسه تصويري-ارتباطات

ديكشنري انگليسي به فرانسه تصويري-ارتباطات

يادگيري زبان خارجي از نگاه محققان

يادگيري زبان خارجي از نگاه محققان

يادگيري زبان خارجي از نگاه محققان

*  
*    
*  
تصویر امنیتی  
در آينده اي نزديك مشتريان بانكي كانادا خواهان بيت‌كوين هستند

در آينده اي نزديك مشتريان بانكي كانادا خواهان بيت‌كوين هستند

Mogo با داشتن نزديك به نيم ميليون نفر مشتري، داراي يك مزيت دائمي به عنوان يك برند تثبيت شده در كانادا مي باشد.
بهاي بهانه

بهاي بهانه

راستي آزمايي يا تشويق به پناهندگي
10 شغل پر درآمد در كانادا

10 شغل پر درآمد در كانادا

مطابق با جديدترين برسي هاي در سال 2017
چگونه يك ايميل كاري مناسب بنويسيم ‍

چگونه يك ايميل كاري مناسب بنويسيم ‍

حدود 28 درصد از ساعات كاري هفتگي صرف ارسال و دريافت ايميل مي شود
كمترين ميزان ماليات بر سود  كسب و كارها در جهان

كمترين ميزان ماليات بر سود كسب و كارها در جهان

در برخي كشور ها ماليات بر سود كسب و كارها بسيار ناچيز است و دولت سهم كمي را دريافت مي كند
كشورهايي با بيشترين تعطيلات رسمي در سال

كشورهايي با بيشترين تعطيلات رسمي در سال

كشورهاي زيادي در دنيا هستند كه شاهد تعطيلات عمومي بسياري در هر سال مي باشند
توزيع دانشگاه هاي بلغارستان

توزيع دانشگاه هاي بلغارستان

معرفي بهترين دانشگاه هاي آزاد كشور بلغارستان
نگاهي به دانشگاه فني صوفيا

نگاهي به دانشگاه فني صوفيا

قديمي ترين مدرسه فني بين المللي در بلغارستان
8 گام براي موفقيت در آزمون زبان انگليسي

8 گام براي موفقيت در آزمون زبان انگليسي

براي بالا بردن سطح زبان خود اين هشت گام را دنبال كنيد
7 دليل براي تحصيل در سوئد

7 دليل براي تحصيل در سوئد

آيا مي دانستيد كه سوئد ميزبان بعضي از معتبرترين دانشگاه هاي دنيا است؟
دانشگاههاي برتر در نيوزلند در سال 17/2016

دانشگاههاي برتر در نيوزلند در سال 17/2016

هشت دانشگاه برتر در نيوزلند در ميان بهترين دانشگاه هاي جهان، در رتبه هاي زير 450 قرار دارند
آشنايي با  نظام آموزش‌وپرورش استراليا

آشنايي با نظام آموزش‌وپرورش استراليا

آموزش‌وپرورش در استراليا تجربه‌اي براي كل عمر است
نكاتي ارزنده در باره دانشگاه مك كواري ، شهر سيدني و كشور استراليا

نكاتي ارزنده در باره دانشگاه مك كواري ، شهر سيدني و كشور استراليا

منافع حاصل از تحصيل در استراليا به طور جدي تغييردهنده مسير زندگي است
هر آنچه كه بايد راجع به آزمون GRE بدانيد

هر آنچه كه بايد راجع به آزمون GRE بدانيد

براي آزمون GRE آماده مي‌شويد؟ يا شايد فقط هنگامي‌كه مردم راجع به فارغ‌التحصيلي و پذيرش مدارس تجاري صحبت مي‌كنند به گوشتان خورده است؟
هزينه حمل و نقل عمومي در مونترال

هزينه حمل و نقل عمومي در مونترال

(Société de transport de Montréal (STM
ارزانترين راه سفر به بلغارستان

ارزانترين راه سفر به بلغارستان

The Cheapest way to get to Bulgaria from Istanbul
جهاني ديگر به نام ژاپن

جهاني ديگر به نام ژاپن

متفاوت ترين كشور جهان از نگاه جهانگردان
سنت و فرهنگ هزار ساله ي كشور بلغارستان

سنت و فرهنگ هزار ساله ي كشور بلغارستان

اولين تمدن اروپايي ها در بلغارستان شكل گرفت.
بلغارستان در سال 2017 شماربيشترين آمار از مأموريت هاي نجات در كوه ها را داشته است.

بلغارستان در سال 2017 شماربيشترين آمار از مأموريت هاي نجات در كوه ها را داشته است.

اسكي در Bansko و ساير تفريح گاههاي بلغارستان رسما از يك هفته ي ديگر آغاز مي شود
مراسم و بازارهاي شب سال نو و كريسمس در صـــوفيا پايتخت بلغارستان

مراسم و بازارهاي شب سال نو و كريسمس در صـــوفيا پايتخت بلغارستان

از اواسط ماه نوامبر تا پايان دسامبر، صوفيه پر ازعطر و بوي( نشانه هاي) كريسمس است.
مردم دنيا درباره كانادايي‌ها چه فكري مي‌كنند؟

مردم دنيا درباره كانادايي‌ها چه فكري مي‌كنند؟

مردم در كشورهاي ديگر به شدت ما را دوست دارند ...
مهم‌ترين رويداد تورنتو با دو ميليون بازديد كننده

مهم‌ترين رويداد تورنتو با دو ميليون بازديد كننده

نمايشگاه ملي كانادا يا همان The Canadian National Exhibition – CNE بزرگ‌ترين و مهم‌ترين رويدادي است كه در نيمه دوم آگوست در شهر تورنتو برگزار مي‌شود
زبان و آداب و رسوم مردم ايتاليا

زبان و آداب و رسوم مردم ايتاليا

تقريبا 60 ميليون ايتاليايي زبان در ايتاليا زندگي مي‌كنند، نيم ميليون در سوئيس كه يكي از چهار زبان رسمي آن ايتاليايي است و يك و نيم ميليون نفر هم در فرانسه و يوگسلاوي سابق
وسايل  مورد نياز قبل از مهاجرت به كانادا

وسايل مورد نياز قبل از مهاجرت به كانادا

اگر ميخواهيد در زمان ورود به كانادا با مشكلي روبه رو نشويد اين نكات را رعايت كنيد
سيدني استراليا داراي يكي از زيباترين خطوط ساحلي دنيا

سيدني استراليا داراي يكي از زيباترين خطوط ساحلي دنيا

اين شهر جذاب و ديدني شناخته شده ترين و آشناترين افق‌هاي شهري دنيا را به خاطر بندرگاه مشهور خود دارد