گوهــــري پنهان در كــشورهاي عضـــو اتحاديه آروپا

The Hidden Gem of European Union countries

 

بلغارستان ؟ چرا این کشور کمونیستی سابق را گوهر می پنداریم؟
امروز کشور بلغارستان را مفصل مرور کرده خواهیم شناخت به نکته هایی مفید برای زندگی و کار را بررسی خواهیم کرد.
 
شاید در نگاه اول کشورهای بسیاری بهتر از این کشور 7 میلیون نفری به نظر آیند اما بلغارستان بازیرساخت های قوی است و زیربنایی کامل دارد. بسیاری آمده بودند که به کشور بهتری بروند اما سرانجام بلغارستان را انتخاب کرده ماندگار شدند.
زندگی در ضعیف ترین کشور عضو اتحادیه با امکاناتی برابر با قوی ترین کشور و فرصتهایی بی نظیر بکر و رو به رشد.
 
در ادامه با بررسی قوانین، مالیات، بازار کسب و کار و ارزیابی شهرهای مهم و سایر دانستنی های کارآمد برای کار و زندگی در آن به معنی جمله خواهیم رسید. ضمنا در مورد دشواری های موجود در این کشورهم خواهیم گفت تا با نگاه به یک طرف سکه قضاوت نکرده باشیم.
 

بلغارستان کجاست ؟

واقع شده در  ضلع غربی دریای سیاه در شبه جزیره بالکان دارای تمدنی که ریشه در 3۵00 سال پیش از میلاد حضرت مسیح دارد. معروف به کشور کوهستانها چرا که کوه‌های بلند و دامنه های بینظیری پوشیده شده از درختان گوناگون دارد. بیشترافــرادی که در این کشور حتی موقتی اقامت داشته اند در جنگل ها و دامنه های کوه ها پیاده روی کرده اند. از نظر فرهنگی و اجتماعی مردمی میانه رو اما حساس به ملیت و آداب و رسوم و تیم ملی فوتبال کشورشان را دارد.این کشور جزو معدود کشورهایی است که چندصد سال تحت فرمان عثمانیان بوده اند اما نه نهایتا با کمک روس ها حاکمان عثمانی را بیرون راندند ولی بازهم فرهنگی آمیخته بین شرق و غرب دارند که با کمی معاشرت ومی توان فهمید که آنها اخلاق خشک و بی تفاوتی برخی کشورها را ندارند. 

مردم بلغارستان حدود 7میلیون نفرهستند که اکثریت پیروان دین مسیحیت ارتدوکسی هستند.

کمتر از 10 % مسلمان  و 32% مردم به سایر ادیان معتقداند. زبان رسمی این کشـــور بلغاری است ولی به ندرت در برخی مناطق مرزی به ترکی یا رمانیایی نیز سخن گفته میشود.

زبان بلغاری زبانی اصیل با الفبای سیلریک است گاهی تصور می شود که بلغاری از زبان روسی گرفته شده اما زبان روسی است که در اصل  از زبان بلغاری ساخته شده و امروزه در کشور روسیه استفاده میشود.

سیاست و مذهب
حکومت در بلغارستان دموکراسی پارلمانی است. اما در قانون اساسی مسیحیت ارتدوکس به عنوان دین سنتی کشور ذکر شده‌است، اما وجود آن در قانون مانع احترام به دیگر ادیان نیست اصولا کسی از دیگری ســـــوال در زمینه اعتقادات فردی و خانوادگی نمی پرسد.
بلغارستان دارای فرهنگ غنی بدون مرزبندی نژادی یا نفرت و تمسخر قشر خاصی است. کشوری با شرایط بی نظیر تجاری در فضای آزاد بین المللی تجارت و همچنین شاه راه حمل و نقل بین خاورمیانه و اروپاست.
 
آب و هوا
آیا مثل روسیه و کانادا بیشتر سال سرد است ؟
کشور بلغارستان در تمام طول سال آب و هوای ملایمی دارد.
آب و هوای چهارفصل که هر فصل دقیق خاصیت خود را به آسمان دیکته میکند. فصل تابستان با آغاز گرما الگوی زندگی تغییر میکند.
نوع پوشش هنگام پیاده روی ، دویدن و سرو صدای کودکان و حتی تعویض تایر های خودرو که الزامی است نشان از یک آب و هوای کاملا متفاوت را دارد.
درازکشیدن در ماسه های داغ ساحل و کوه های بلند سبز پوش همه در زمستان سفید هستند.
جهانگردان زمستان و تابستان با اهداف متفاوت به بلغارستان سفر میکنند. اینجا شرایط جغرافیایی به گونه‌ای است که تابستان‌ها در سواحل آفتابی و سوزان و در زمستان‌ مناطق کوهستانی سراسربرفی است لذا پذیرایی از گردشگران در 12 ماه سال راممکن میکند.
تورهای اروپایی در زمستان طرفداران ورزشهای زمستانی و در تابستان ساحل دوستان و طرفداران پارتی و موزیک شبانه روزی را به اینجا می آورند. مراکز اسکی مهم بانسکو ، پامپروا ، و در شرق کشور خط ساحلی دریای سیاه از وارنا تا بندر بورگاس شامل شهرهای کوچک ساحلی است که هرکدام ارای هتلها و مراکز تفریحی گوناگونی است.
 
دیگر تفریح در بلغارستان چشمه های آب معدنی آن است.
چشمه آب معدنی و مرکز تفریحی و درمانی بسیاری در مناطق کوهستانی به چشم می خورد حتی در مرکز شهر صوفیه در بسیاری مناطق و پارکها چشمه ها لوله کشی شده و برای آشامیدن عموم مناسب است.
یکی از بهترین بهانه ها برای ساکنین صوفیه در زمستان برای خروج از شهر و ماندن آخر هفته در هتلهای دارای چشمه آب گرم و آرام گرفتن در آن است.
 
درآمد در بلغارستان چگونه است؟
طبق داده‌های موسسه ملی آمار (NSI) میزان دستمزد سالانه در سال 2017 برابر با 2۵000 لوا یا 12۵00 یورو است.
تحصیلات افراد شاغل بیشتر کارشناسی ارشد و میزان تجربه کاری آنها برای دریافت حقوق ذکرشده بیش از ۵ سال است.
 
ساخت و ساز یکی از پررونق‌ترین کسب و کارهای بلغارستان است.
بیشترین درآمد ماهانه نیز در این کشور متعلق به مشاغل عمرانی و معماری با درآمد ماهانه 10٫000 BGN برابر با ۵000 یورو و مدیریت پروژه با BGN 8.000 برابر با 4000 یورو است.
 
بلغارستان یکی از ارزانترین کشورهای اتحادیه اروپایی می باشد.
بلغارستان یک کشور بزرگ و آینده دار با بازاری فعال است.
در حالی که یکی از کمترین حداقل دستمزدهای ماهانه ی ثبت شده در اروپا را دارا است، اما هنوز هم یک کشور با موقعیت های ارزنده برای مهاجران است.
 
تحصیل در بلغارستان
اگر به عنوان یک دانشجوی بین المللی به تحصیل در بلغارستان بپردازید باید شهریه‌های بالاتری نسبت به دانشجویان بومی و دانشجویان اتحادیه اروپا بپردازید که این شهریه معمولا بین 3000 تا 11000 یورو در سال است که بسته به نوع دانشگاه و دوره‌ای که انتخاب می‌کنید متفاوت است.
بزرگترین مزیت تحصیل در این کشور تفاهم نامه ها و همکاری های دانشگاه های بلغاری با همتایان اروپایی است که انتقال دانشجو را به دیگر نقاط اروپا فراهم میکند. البته تحصیل در بلغارستان با در نظر گرفتن هزینه زندگی بسیار کمتر از دیگر کشورهای اروپایی به ویژه غرب اروپا با در نظر گرفتن ارزش یکسان مدرک از اتحادیه به صرفه تر است.
بورسیه ی خاص یا کمک هزینه دولتی برای دانشجویان خارجی کمی دور از واقعیت است پس وقت خود را برای اخذ بورسیه یا کمک هزینه تلف نکنید لذا داشتن هزینه های سالهای اول و دوم ضروری است و اگر اهل کار هنگام تحصیل نیستید الباقی را هم همراه خود بیاورید.
هزینه های اصلی زندگی شامل اسکان، حمل و نقل، خوراک و پوشاک و هزینه‌های جانبی است درصورتی که از خوابگاه استفاده کنید ۵000 یورو و در غیر این صورت 8000 یورو برای یکسال کافی است.
 
بهداشت و درمان بلغارستان
قانون اساسی حق برابر مراقبت‌های پزشکی و بهداشتی را به تمامی شهروندان بلغاری می‌دهد. پس از پیوستن بلغارستان به اتحادیه اروپا در سال 2007، سیاست‌های بهداشتی دولت به منظور تطابق با الزامات اتحادیه اروپا تنظیم شد.
بلغارستان در منطقه اروپایی سازمان بهداشت جهانی قرار دارد و به دنبال سیاست اروپا (برنامه سلامت 2020) برای سلامتی و رفاه است.
 
مراقبت‌های عمومی در بلغارستان به نسبت منطقه ای که هستید متفاوت است در شهرهای بزرگ، بیمارستان‌های بزرگ دارای کارکنان فراوان، حرفه ای، انگلیسی زبان با محیط تمیز و مدرن و مجهز به تکنولوژی و دارای استانداردهای اروپایی ‌می‌باشند. اما در مناطق دور از شهر ممکن است شرایط متفاوت باشد.
 
آیا شهروندی بلغارستان ارزشمند است ؟
پس از مدتی زندگی در این کشور چه چیز به دست می آوریم.
آیا همیشه یک شهروند مهمان هستیم ؟
 
چهارچوب اصلی قانون اخذ شهروندی طبق قوانین کلی اتحادیه است اما مزایای شهروندان این کشور چیست !؟
 
کمترین میزان مالیات در اروپاذرا پرداخت می کنند.
کمترین هزینه راه اندازی و نگهداری کسب و کار را متحمل می شوند.
نیاز به دارایی کم برای صاحب خانه شدن
نیروی کار تحصیل کرده، انگلیسی زبان و فعال و پویا دارد.
که بسیاری از آنها تجربه کار در امریکا و اروپا را دارند.
 
بانکداری امن با ثبات و سیاست مالی مطمئن، ارزش لوا پول بلغارستان بیش از 10 سال بدون تغییر بوده است.
 
موقعیت جغرافیایی استراتژیک، ۵ ساعت زمینی به استانبول ترکیه، نزدیک به ایران
امکان تحصیل در دانشگاه های معتبر با استاندارداهای اتحادیه و مدرک مورد قبول کل کشورهای عضو
 
کشوری پاکیزه دارای مرزبندی فرهنگی و سنی با توجه بیشتر به ارزشهای خانواده، احترام بی نظیر به کودکان و بانوان ، احترام و رعایت حقوق شهروندی، شکیبایی در رانندگی، دارای زیرساخت های قدرتمند با بروز رسانی مدرن و امروزی و مهمتر از همه مردمی با لبخند همیشگی، بدون حساسیت های نژادی شاید کمتر کشوری باشد که در یکسال فقط 2 یا 3 باز از شما بپرسند اهل چه کشوری هستید آنهم فقط رانندگان تاکسی
 
روش های اخذ اقامت بلغارستان
 
اقامت در بلغارستان از طریق تولد فرزند
نظام حقوقی و سیستم اخذ تابعیت در کشور بلغارستان از طریق خون و به صورت نسبی می‌باشد. یعنی اگر فرزندی در این کشور متولد شود می تواند تابعیت پدر خود را کسب کند و در هنگام تولد طبق قوانین حاکم، شخص تابعیت همان کشور را می‌گیرد.
 
اقامت در بلغارستان از طریق ازدواج
در صورتی که شما با فردی که تابعیت کشور بلغارستان را دارد ازدواج کنید، تحت شرایطی می توانید اقامت بلغارستان را دریافت کنید. درخصوص این موضوع دولت بررسی و تصمیم‌گیری نهایی را انجام می‌دهد.
 
اقامت در بلغارستان از طریق سرمایه گذاری (ثبت شرکت)
شما ابتدا باید یک ویزای بلند مدت تجاری دریافت کنید. در این حالت می‌‌‌توانید بین کشور خود و بلغارستان رفت و آمد کنید. برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در بلغارستان نیاز به گرفتن مدرک زبان نیست و همچنین فرد می تواند بعد از ۵ سال اقامت قانونی در بلغارستان، جهت کسب اقامت دائم اقدام کند.
 
اقامت در بلغارستان از طریق کار
برای اخذ ویزای کار بلغارستان و کار در بلغارستان تسلط به زبان انگلیسی یکی از شروط اصلی محسوب می‌شود. همچنین شما با دارا بودن دانش زبان انگلیسی با سرعت بیشتری قادر خواهید بود که به استخدام شرکت های مختلف در بیایید و فرصت مناسب تری برای کار در بلغارستان به دست بیاورید.
 
اقامت در بلغارستان از طریق تحصیل
برای دریافت اقامت تحصیلی در بلغارستان شما نیاز به داشتن مدرک زبان دارید. اما اگر شما مدرک زبان متناسب را در اختیار ندارید، دانشگاه های بلغارستان این امکان را به شما می دهند که قبل از شروع به تحصیل، دوره های زبان را در دانشگاه های بلغارستان بگذرانید. در صورت تحصیل در بلغارستان و انجام کار قانونی، بعد از اتمام دوره تحصیل می توانید اقامت دائم بلغارستان را دریافت کنید.
 
اقامت در بلغارستان از طریق خرید ملک
در این حالت شما با خرید ملک می توانید اقامت کشور بلغارستان را مانند کشورهایی چون اتریش، ترکیه، اسپانیا و … به دست بیاورید. کشور بلغارستان این شیوه اخذ اقامت را اخیرا در دستور کار خود قرار داده است.
 
"شهرهای مهم بلغارستان"
 
پایتخت صوفیه
شهر صوفیه پایتخت و بزرگترین شهر این کشور می‌باشد. صوفیه یکی از قدیمی‌ترین پایتخت‌های اروپا به شمار می‌رود که پیشینه‌ آن به قرن هشتم میلادی باز می‌گردد. این شهر در پای کوه ویتوشا Vitosha در قسمت غربی کشور و در مرکز شبه جزیره بالکان، در میان دریای سیاه و دریای آدریاتیک و نزدیک به دریای اژه است. اما ساحلی نیست همین امر باعث شده هنگام زندگی معمول و روزمره با توریست های بیشمار و سرخوش تداخلی نداشته باشند.
 
جمعیت شهر صوفیه حدود 1.3 میلیون نفر در 492 کیلومتر مربع است. این جمعیت حدود 17٫۵% جمعیت کل کشور را در بر می‌گیرد. همچنین منطقه شهری صوفیه میزبان 1٫۵۵4 میلیون نفر در ۵723 کیلومتر مربع است که شامل استان صوفیه استان و بخش هایی از استان صوفیه و استان پرنیک می‌شود.
 
صوفیه مکان‌های دیدنی فراوانی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به پارک آزادی، کاخ سابق سلطنتی، کلیسای الکساندر نفسکی و بسیاری کلیساهای تاریخی دیگر و موزه های مختلف تاریخی همچنین بلوار ویتوشکا در مرکزشهر لبریز از رستوران ها و بارها و کلوب های شبانه است.
 
صوفیه بهترین شهر برای کسب و کار در بلغارستان است.
 
پایتخت بلغارستان صوفیه بهترین شهر کسب و کار در تمامی مواقع سال محسوب میشود. صوفیه محل سرمایه گذاری های عظیم بین المللی است و پروژه های بسیاری در زمینه های تجاری و صنعتی، و همچنین ساختمان های اداری و هتل های بیشمار در آن اجرا شده یا درحال ساخت است. در عین حال شهر خاموش و دلگیری نیست در بیشتر خیابانها همانند اواخر هفته رستورانها مشغول و فعال اند.
 
وارنا، شهر مورد علاقه ایرانیان
معروفترین شهر بلغارستان بین ایرانیان بعچه علت توریستی بودن و تبلیغات آژانسهای مسافرتی البته که شهر بسیار مهم و کاملی است. وارنا یک مرکز مهم اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بلغارستان است.
 
وارنا سومین شهر بزرگ بلغارستان و تنها شهر ساحلی بزرگ دریای سیاه است. این شهر به خاطر موقعیت استراتژیک در خلیج وارنا، سه هزار سال است که یکی از مراکز اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مهم اروپا به شمار می‌رود. وارنا با نام پایتخت دریایی و مرکز نیروی دریایی کشور شناخته میشود. گفته می شود در گذشته وارنا مرکز جنایت‌ و نامنی در بلغارستان بوده و حضور مافیا در این شهر غیر قابل انکار بود. طی دو سال قبل از عضویت بلغارستان به اتحادیه اروپا جرم و جنایات با دستگیری و ناپدیدسازی بسیاری از سران مافیا و خلافکاران خاتمه یافت طوری که در سال 2007 به عنوان بهترین شهر بلغارستان برای زندگیذحتی در سطح اروپایی معرفی شد.
 
بورگاس شهر صنعتی بلغارستان
شهر بورگاس چهارمین شهر بزرگ کشور بلغارستان پس از شهرهای صوفیه، پلوودیف و وارنا است. بورگاس در ساحل دریای سیاه قرار دارد و یک شهر مهم از نظر صنعتی، حمل و نقل، فرهنگی و توریستی محسوب می‌گردد.
 
آیا بلغارستان برای تحصیل کشور مناسبی است؟
کشور بلغارستان از نظر جذب دانشجویان بین المللی و گردشگری شهرت دارد. بسیاری از در آمدهای این کشور از دانشجویان کشورهای همسایه نظیر ترکیه، یونان و مقدونیه می‌باشد. سایرر دانشجویان دیگری که در بلغارستان مشغول به تحصیل هستند از کشورهای نیجریه، آلمان، ایتالیا، انگلستان، غنا، آفریقای جنوبی و هند می باشند.
 
دانشجویان بین المللی به دلیل وجود سطح آموزش عالی، سیستم های آموزشی پیشرفته، مدرک بین المللی و به رسمیت شناخته شده، مبلغ شهریه منطقی، هزینه زندگی پایین، امنیت بسیار بالا و زندگی در محیطی دوستانه بلغارستان را برای تحصیل انتخاب می کنند.
 
۵1 دانشگاه شناخته شده بلغارستان در سطح بین المللی
۵1 دانشگاه برای تحصیل در بلغارستان وجود دارند که از لحاظ بین المللی شناخته شده هستند. در برخی از موسسات آموزش عالی در بلغارستان برنامه های مختلفی به زبان انگلیسی، فرانسه یا آلمانی تدریس می‌شوند و بعضی از دانشگاه ها نیز به صورت مشترک با دیگر دانشگاه های بین المللی برنامه های متنوع تحصیلی ارائه می دهند
 
دانشگاه صوفیا یا سنت کلیمنت اوریدسکی با اعتبار جهانی میان دانشگاه های برتر دنیا و از برترینهای اروپا است. این دانشگاه در سال 1888 تاسیس شده است و در حال حاضر بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه بلغارستان محسوب می‌شود که مراکز بسیاری در سراسر شهر صوفیه دارد که طیف گسترده‌ای از رشته‌ها مانند علوم انسانی، علوم، حقوق، فناوری اطلاعات، پزشکی و اقتصاد را ارائه می‌دهند.
 
امکان تحصیل در بلغارستان همراه خانواده
تحصیل در دانشگاه های مورد تایید اتحادیه اروپا در کشور بلغارستان این امکان را برای شما فراهم میکند که همسر و فرزندان خود را به عنوان همراه در زمان تحصیل به این کشور بیاورید تا در کنار خانواده با خیال آسوده تر به تحصیل مشغول شوید.
 
 
 
 
هزینه‌های زندگی در بلغارستان (2019)
واحد پول بلغارستان لف (BGN) و واحد جزء آن، استوتینکی است هر 1 لِف نیم یورو و هر 10 لِوا ۵ یورو ارزش دارد. اما برای مطالعه هزینه ها در این کشور ما واحد پول را به یورو تبدیل کردیم تا سریع تر امکان تبدیل به ریال را داشته باشید.
 
رستوران، خورد و خوراک بیرون از منزل
 
وعده غذایی، رستوران ارزان 5€
وعده غذایی برای 2 نفر، رستوران متوسط 25€
وعده غذایی، رستوران فست فود مکدانلدز 20€
آبجو تولید بلغارستان (0٫۵ لیتری) 1€
آبجو وارداتی (بطری 0٫33 لیتر). 1€
کاپوچینو 1€
کوکاکولا / پپسی (بطری 0٫33 لیتر) €0.8
آب (بطری کوچک) €0.3
 
شیر (1 لیتر) €2.5
نان سفید تازه (۵00 گرم) 0.5€
برنج سفید (1 کیلوگرم) €0.4
تخم مرغ (12 عدد) 1.5 €
پنیر محلی (1 کیلوگرم) 2.5 €
سینه مرغ (1 کیلوگرم) 2.0 €
گوشت گاو (1 کیلوگرم) 3.3 € - 5.0 €
سیب (1 کیلوگرم) 0.6€ - 1 €
موز (1 کیلوگرم) 1.5 €
پرتقال (1 کیلوگرم) 1.3€
گوجه فرنگی (1 کیلوگرم) 1.5 €
سیب زمینی (1 کیلوگرم) 0.5 €
پیاز (1 کیلوگرم) 0.5€
 
حمل و نقل در بلغارستان
بلیط یک طرفه (حمل و نقل مترو) 0.8€
بلیط ماهانه (استفاده معمول) 25 €
شروع تاکسی 0.5€
 
مزیت های ثانویه اما مهم زندگی در بلغارستان چیست؟
 
تسلط به زبان انگلیسی
یکی از مزایای زندگی در بلغارستان این است که بیشتر مردم بلغارستان توانایی صحبت کردن به زبان انگلیسی را دارند. هرچند که منحصر به فرد بودن زبان بلغاری خود یکی از جذابیت های این کشور برای مهاجران محسوب می‌شود.
 
خیلی زود صاحب خانه می شوید
 
تا قبل از عضویت در پیمان شنگن قیمت خرید خانه در بلغارستان در حال حاضر بسیار مناسب است همچنین شرایطی مطلوب برای کسانی که خواهان محیطی سرشار از آرامش برای تشکیل یا گسترش خانواده خود هستند دارد. شهرهای آرامی را در بلغارستان وجود دارند و حتی صوفیا هم برای بسیاری آرام محسوب میشود.
 
بلغارستان جامعه مصرف کننده ای نیست مردمی کم توقع دارد
کشور بلغارستان برای چیزهایی که منحصر به فرد است ارزش قائل بوده و به صورت جدی از کسب و کارهای محلی حمایت می‌کند.
شما به راحتی می توانید مغازه ها و رستوران های منحصر به فردی را در این کشور ببینید که نگرانی رقابت با فروشگاه‌های زنجیره ای بزرگ خارجی را ندارند.
 
فرصت های بیشمار و بکر برای نوآوری
 
بلغارستان در حال حاضر در پایین نمودار نوآوری اروپا قرار دارد.
اگرچه ممکن است در نگاه اول این موضوع جالب نباشد اما این فرصت را برای مهاجران به وجود می‌آورد که ایده‌های خلاقانه خود را ارائه بدهند و اجرا کنند. برای قشر خلاق مانند ایرانیان کشوری با فرصت های بینظیر و بکر است.
 
بلغارستان کشوری امن برای زندگی است.
به طور کلی همیشه مهاجران هنگام رفتن به مکان جدید نگرانی های امنیتی دارند. اما بهتر است بدانید که بلغارستان یک مکان بسیار امن است. پلیس بلغارستان به صورت جدی با جرایم برخورد می‌کند و مجرمان مجازات های سختی را متحمل می‌شوند. جرائم رانندگی مثل رانندگی پس از مصرف الکل جزو جرائم سنگین محسوب میشود.
 
اما امتیازاتی که اقامت دائم بلغارستان به شما می‌دهد:
 
امکان سفر به کشورهای عضو اتحادیه شینگن، بدون نیاز به دریافت ویزا و امکان دریافت ویزای آنلاین و ورود بدون ویزا به کانادا و امریکا و درافت ویزا هنگام ورود در اغلب کشورهای جهان است.
 
امکان افتتاح حساب در بانک های اروپایی و استفاده از موقعیت های مالی مانند وام های اتحادیه به بنگاه های اقتصادی متوسط و کوچک است. همچنین ثبت شرکت و اجازه کار در کشورهای اروپایی و همچنین تولید در بلغارستان و صادرات به کل اروپا و جهان
بهره مندی از مزایای اتحادیه اروپا مانند امکانات رفاهی، درمانی و بهداشتی رایگان در سطح کشورهای اتحادیه اروپا میسر است.
 
ارزش و اعتبار گذرنامه بلغاری بین 10 کشور اول جهان است.
«رتبه 8 در سایت پاسپورت ایندکس»
 
 
برخی دشواری های زندگی در بلغارستان چیست؟
 
کم توجهی نظام پزشکی به افراد کم درآمد. در نقاط دور افتاده
در حالیکه اتحادیه اروپا بخاطر نظام پزشکی موثر و کارآمدش شناخته شده است بلغارستان فاقد این سیستم موثر در تمام نقاط کشور است.
 
شرایط بسیار سخت پناهندگی و امکانات ضعیف بشردوستانه و عدم توجه به قوانین اتحادیه و سازمان ملل در برابر پناهجویان.
 
هزینه بالای گاز شهری
در این کشور برق ارزانتر از گاز است و پخت و پز اکثرا با اجاقهای الکترونیک است اما اگر خانه شما با آب گرم کن کار میکند بسیار مراقب مصرف گاز باشید.
 
دستمزد پایین
هزینه کم است و دستمزد پایین، اما نیروی مار هم به سختی پیدا میشود. میزان درآمد برای اشتغال نیروی کار خارجی تعجب آور است در کل برای کار ساده برای نیروی خارجی توجیه اقتصادی ندارد. اما برای راه اندازی کسب و کار هزینه نیروی انسانی مناسب است اما پیدا کردن آن هم آسان نیست. متخصصین و کارگران ماهر بلغاری به خارج رفته تا بتوانند دلار یا یورو به داخل بیاورند. از سوی دیگر تعداد بسیار زیادی از نیروی کار در بازار اشتغال تجربه کاری در محیط بین المللی را هم دارند.
 
قوم های کولی
کولی ها در بلغارستان رمانی و بسیاری از کشورهای جنوب و شرق اروپا هستند و آنها از تحصیل سرباز میزنند و روش خود را برای زندگی دارند وجود آنها را نمی توان انکار کرد اما اصولا مشکل ساز هم نیستند و به دنبال گدایی یا جمع آوری بطری های بازیافتی از زباله ها هستند . تعداد کولیهای بلغارستان حدود ۵00 هزار نفر است.
 
ظهور دوباره صنعت
یکی از دلایل اصلی مهاجرت بلغاری ها سقوط بسیاری از صنایع سنگین پس از فروپاشی شوروی بود. در نتیجه بسیاری از مردم بیکار بودند اما با گذشت یک دهه و با پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا و با توجه به میزان کم دستمزد نیروی کار همچنین هزینه پایین تولید نسبت به دیگر کشورهای اتحادیه، رفته رفته صنایع اروپایی را به بلغارستان میآورد.
بیشتر کارخانه ها و واحدهای صنعتی در شهر تاریخی پلوودیف در جنوب پایتخت بلغارستان متمرکز هستند.
 
 
بیشتر بدانیم
 
بلغارستان به سرزمین کوه‌ستانها معروف است.
 
بلغارستان یکی از قدیمی ترین کشورهای اروپاست.
 
تنها کشور اروپایی است که از زمان تاسیس تاکنون نام آن تغییر
نکرده است.
 
یک سوم مساحت کشور بلغارستان جنگل است.
 
مهمترین صادرات بلغارستان اسانس و روغن گل رز است که برای تولید لوازم آرایشی و عطرسازی و طعم دهنده در صنایع غذایی است.
 
اولین کامپیوتر دیجیتال توسط فیزیکدان و دانشمندی به نام “جان وینسنت آتاناسوف” (John Vincent Atanasoff) که اصلیت بلغاری داشت، طراحی و ساخته شد.
 
آلات موسیقی سنتی و معروف بلغاری‌ها به نام گایدا بسیار شبیه و ساده‌تر نسبت به بگپایپ و یا نی انبان است.
 
بلغارستان جزء کمتر کشورهایی که سر تکان دادن به چپ و راست به معنی بله گفتن و تکان دادن سر به پایین و بالا به معنای نه است!
 
بلغاری‌ها از الفبای سیرلیک که توسط دو راهب بلغاری اختراع شده بود، استفاده می‌کنند.
سالروز اختراع این الفبا در بلغارستان تعطیلی عمومی است.
 
ارتش بلغارستان در طول جنگ های مختلف هرگز تسلیم دشمن نشده
و همچنین از تسلیم کلیمیان به هیتلر نیز خودداری کرده آنها را پناه داده اند.
 
قدیمی ترین گنجینه طلای جهان در غرب وارنا کشف شده است.
 
خوشمزه‌ترین ماست بدون شک ماست بلغاری است و پنیر با طعم‌های متنوع را میتوان در بسیاری فروشگاه ها پیدا کرد،
بهترین نوع آن، پنیر سفید است که از شیر گاو و یا گوسفند تهیه شده ظاهر و بافتی شبیه به پنیر تبریزی یا لیقوان دارد.
 
در آخر بلغارستان قدرتمندترین و یا مدرن ترین کشور اروپا نیست بلکه در بین کشورهای اتحادیه اروپا ضعیف ترین است اما چه باعث میشود خانواده ها بفکر زندگی و کار و جوانان برای تحصیل این کشور را انتخاب می کنند؟
به جز هزینه کم زندگی وجود امکانات همگانی مانند پارکهای بزرگ و خوش منظره با آب و هوای مناسب، عدم سرکشی شهروندان در امور یکدیگر، عدم قضاوت ملیتهای دیگر بر اساس رسانه ها، احترام متقابل به سالمندان کودکان و حیوانات، رعایت حقوق شهروندی در آپارتمان و هنگام رانندگی و بسیاری از عوامل جزئی که دست به دست هم آرامش و امنیتی کم نظیر بدون فشارهای اجتماعی را پدید آورده و شهروندان را جذب خود میکند.
 
 
امیرتنهایی

این مطلب را به اشتراک بگذارید


نمونه فرصتهاي كارآفريني

نمونه فرصتهاي كارآفريني

نمونه فرصتهاي كارآفريني در اروپا و كانادا

مقايسه هزينه هاي زندگي،جمعيت ،كيفيت زندگي و ... در كشور هاي مختلف

مقايسه هزينه هاي زندگي،جمعيت ،كيفيت زندگي و ... ...

مقايسه هزينه هاي زندگي،جمعيت ،كيفيت زندگي و ... ...

اخذ  ويزاي Green card  كشور پادشاهي دانمارك

اخذ ويزاي Green card كشور پادشاهي دانمارك

اخذ ويزاي Green card كشور پادشاهي دانمارك

شش استراتژي موفقيت مهاجرين چيست؟

شش استراتژي موفقيت مهاجرين چيست؟

شش استراتژي موفقيت مهاجرين چيست؟

*  
*    
*  
تصویر امنیتی  
در آينده اي نزديك مشتريان بانكي كانادا خواهان بيت‌كوين هستند

در آينده اي نزديك مشتريان بانكي كانادا خواهان بيت‌كوين هستند

Mogo با داشتن نزديك به نيم ميليون نفر مشتري، داراي يك مزيت دائمي به عنوان يك برند تثبيت شده در كانادا مي باشد.
بهاي بهانه

بهاي بهانه

راستي آزمايي يا تشويق به پناهندگي
10 شغل پر درآمد در كانادا

10 شغل پر درآمد در كانادا

مطابق با جديدترين برسي هاي در سال 2017
چگونه يك ايميل كاري مناسب بنويسيم ‍

چگونه يك ايميل كاري مناسب بنويسيم ‍

حدود 28 درصد از ساعات كاري هفتگي صرف ارسال و دريافت ايميل مي شود
كمترين ميزان ماليات بر سود  كسب و كارها در جهان

كمترين ميزان ماليات بر سود كسب و كارها در جهان

در برخي كشور ها ماليات بر سود كسب و كارها بسيار ناچيز است و دولت سهم كمي را دريافت مي كند
كشورهايي با بيشترين تعطيلات رسمي در سال

كشورهايي با بيشترين تعطيلات رسمي در سال

كشورهاي زيادي در دنيا هستند كه شاهد تعطيلات عمومي بسياري در هر سال مي باشند
توزيع دانشگاه هاي بلغارستان

توزيع دانشگاه هاي بلغارستان

معرفي بهترين دانشگاه هاي آزاد كشور بلغارستان
نگاهي به دانشگاه فني صوفيا

نگاهي به دانشگاه فني صوفيا

قديمي ترين مدرسه فني بين المللي در بلغارستان
8 گام براي موفقيت در آزمون زبان انگليسي

8 گام براي موفقيت در آزمون زبان انگليسي

براي بالا بردن سطح زبان خود اين هشت گام را دنبال كنيد
7 دليل براي تحصيل در سوئد

7 دليل براي تحصيل در سوئد

آيا مي دانستيد كه سوئد ميزبان بعضي از معتبرترين دانشگاه هاي دنيا است؟
دانشگاههاي برتر در نيوزلند در سال 17/2016

دانشگاههاي برتر در نيوزلند در سال 17/2016

هشت دانشگاه برتر در نيوزلند در ميان بهترين دانشگاه هاي جهان، در رتبه هاي زير 450 قرار دارند
آشنايي با  نظام آموزش‌وپرورش استراليا

آشنايي با نظام آموزش‌وپرورش استراليا

آموزش‌وپرورش در استراليا تجربه‌اي براي كل عمر است
نكاتي ارزنده در باره دانشگاه مك كواري ، شهر سيدني و كشور استراليا

نكاتي ارزنده در باره دانشگاه مك كواري ، شهر سيدني و كشور استراليا

منافع حاصل از تحصيل در استراليا به طور جدي تغييردهنده مسير زندگي است
هر آنچه كه بايد راجع به آزمون GRE بدانيد

هر آنچه كه بايد راجع به آزمون GRE بدانيد

براي آزمون GRE آماده مي‌شويد؟ يا شايد فقط هنگامي‌كه مردم راجع به فارغ‌التحصيلي و پذيرش مدارس تجاري صحبت مي‌كنند به گوشتان خورده است؟
هزينه حمل و نقل عمومي در مونترال

هزينه حمل و نقل عمومي در مونترال

(Société de transport de Montréal (STM
ارزانترين راه سفر به بلغارستان

ارزانترين راه سفر به بلغارستان

The Cheapest way to get to Bulgaria from Istanbul
جهاني ديگر به نام ژاپن

جهاني ديگر به نام ژاپن

متفاوت ترين كشور جهان از نگاه جهانگردان
سنت و فرهنگ هزار ساله ي كشور بلغارستان

سنت و فرهنگ هزار ساله ي كشور بلغارستان

اولين تمدن اروپايي ها در بلغارستان شكل گرفت.
بلغارستان در سال 2017 شماربيشترين آمار از مأموريت هاي نجات در كوه ها را داشته است.

بلغارستان در سال 2017 شماربيشترين آمار از مأموريت هاي نجات در كوه ها را داشته است.

اسكي در Bansko و ساير تفريح گاههاي بلغارستان رسما از يك هفته ي ديگر آغاز مي شود
مراسم و بازارهاي شب سال نو و كريسمس در صـــوفيا پايتخت بلغارستان

مراسم و بازارهاي شب سال نو و كريسمس در صـــوفيا پايتخت بلغارستان

از اواسط ماه نوامبر تا پايان دسامبر، صوفيه پر ازعطر و بوي( نشانه هاي) كريسمس است.
مردم دنيا درباره كانادايي‌ها چه فكري مي‌كنند؟

مردم دنيا درباره كانادايي‌ها چه فكري مي‌كنند؟

مردم در كشورهاي ديگر به شدت ما را دوست دارند ...
مهم‌ترين رويداد تورنتو با دو ميليون بازديد كننده

مهم‌ترين رويداد تورنتو با دو ميليون بازديد كننده

نمايشگاه ملي كانادا يا همان The Canadian National Exhibition – CNE بزرگ‌ترين و مهم‌ترين رويدادي است كه در نيمه دوم آگوست در شهر تورنتو برگزار مي‌شود
زبان و آداب و رسوم مردم ايتاليا

زبان و آداب و رسوم مردم ايتاليا

تقريبا 60 ميليون ايتاليايي زبان در ايتاليا زندگي مي‌كنند، نيم ميليون در سوئيس كه يكي از چهار زبان رسمي آن ايتاليايي است و يك و نيم ميليون نفر هم در فرانسه و يوگسلاوي سابق
وسايل  مورد نياز قبل از مهاجرت به كانادا

وسايل مورد نياز قبل از مهاجرت به كانادا

اگر ميخواهيد در زمان ورود به كانادا با مشكلي روبه رو نشويد اين نكات را رعايت كنيد
سيدني استراليا داراي يكي از زيباترين خطوط ساحلي دنيا

سيدني استراليا داراي يكي از زيباترين خطوط ساحلي دنيا

اين شهر جذاب و ديدني شناخته شده ترين و آشناترين افق‌هاي شهري دنيا را به خاطر بندرگاه مشهور خود دارد