نگاهي به اخبار و وقايع جهان در سپتامبر 2013

نگاهي به اخبار و وقايع جهان در سپتامبر 2013

 

 

گزیده خبر های ماه سپتامبر

 

نگاهي به اخبار و وقايع جهان در سپتامبر 2013 

 

 ·         تجارت جهاني پيتزا ۶۲ ميليارد يورو تخمين زده شد

2 سپتامبر 2013

 

به گزارش ايرنا،فيپه در آستانه مسابقات جهاني پيتزا پزان كه از فردا سه شنبه به مدت دو روز در شهر ناپل در جنوب ايتاليا برگزار مي شود، تخمين زد كه فروش پيتزا در جهان ۶۲ ميليارد يورو درآمد دارد.

 در اين گزارش آماده است كه ۷۸ درصد ازبازار جهاني پيتزا در كشورهاي ايتاليا، المان، فرانسه و اسپانيا است. بر اساس اين گزارش حدود ۱۰۰ هزار پيتزا پز در ايتاليا فعاليت مي كنند كه از اين تعداد ۶۵ هزار نفر تبعه ايتاليا، ۲۰ هزار مصري ، ۱۰ هزار مراكشي و ۵ هزار نفر از اتباع اروپاي شرقي و آسيايي و ساير كشور ها هستند.

 

 

نگاهی به اخبار و وقایع جهان در سپتامبر 2013 

 

 

علاقه و فرهنگ ايتاليايي ها به خوردن پيتزا به گونه ايست كه علاوه بر ۶۲ هزار واحد پيتزا فروشي، ۶۹ هزار رستوران نيز وجود دارد كه علاوه بر غذاي عادي به پخت پيتزا نيز مي پردازد. هر هفته ۵۶ ميليون قطعه پيتزا در ايتاليا مصرف مي شود كه اين رقم در سال به حدود سه ميليارد پيتزا مي رسد. قيمت پيتزا در ايتاليا از شهر به شهر فرق مي كند ولي متوسط قيمت ان از حدود سه تا ۶ يورو اعلام شده است.

 

 

 • بهاي بنزين در مالزي ۱۰ درصد افزايش يافت

3 سپتامبر 2013

 

به گزارش ايرنا به نقل از خبرگزاري رسمي مالزي (برناما)، نخست وزير اين كشور كه وزير اقتصاد نيز است، گفت: اين اقدام با هدف منطقي كردن يارانه هاي دولتي انجام شده است. نجيب تون رزاق با اعلام اينكه دولت پيش از اين حدود ۸۳ سن (۸۳۰ تومان) يارانه بنزين و يك رينگيت (هزار تومان) يارانه گازوئيل پرداخت مي كرد افزود: دولت در سال جاري مبلغ ۲۴ ميليارد و ۸۰۰ ميليون رينگيت (حدود ۲۵ هزار ميليارد تومان) به يارانه سوخت اختصاص داده است.

 

 

 

نگاهی به اخبار و وقایع جهان در سپتامبر 2013 

 

 

بهاي بنزين معمولي در مالزي پيش از اين ۹۰/۱ رينگيت (۱۹۰۰ تومان) بود كه با افزايش كمي بيش از ۱۰ درصد به ۱۰/۲ رينگيت (۲۱۰۰ تومان) افزايش يافت. بهاي گازوئيل نيز در اين كشور پيش از اين ۸۰/۱ رينگيت (۱۸۰۰ تومان) كه بر اساس تصميم جديد دولت به ۲ رينيگت (حدود ۲۰۰۰ تومان) افزايش يافت. وي افزود به منظور جلوگيري از فشار بر قشرهاي كم در آمد جامعه از سال آينده ميزان پرداختي دولت به آنها افزايش مي يابد و مقدار پرداختي نيز هنگام تحويل بودجه به مجلس كه قرار است ماه آينده انجام گيرد اعلام مي شود. نخست وزير مالزي خاطرنشان كرد افزايش ۱۰ درصدي بهاي بنزين و گازوئيل كه از امروز در مالزي اجرايي شده است ميزان ۱/۱ ميليارد رينگيت (بيش از يك هزار ميليارد تومان) از هزينه هاي دولت كاهش مي دهد. نجيب تون رزاق خاطرنشان كرد:طرحهاي حمل و نقل عمومي كه شامل چندين نوع سيستم حمل و نقل ريلي پرسرعت است با نظارت كامل انجام و طبق زمان بندي اعلام شده مورد بهره برداري قرار مي گيرند. در حال حاضر ۲۲ ميليون و ۱۸ هزار وسيله نقليه ثبت شده در كشور ۲۸ ميليون نفري مالزي در حال تردد است. از اين تعداد ۴۵ درصد خودروي سواري، ۴۵ درصد موتورسيكلت و ۱۰ درصد باقيمانده ون، تاكسي و ساير خودروها است.

 

 

 • برنامه دولت مالزي براي كسب رتبه نخست صادركننده خدمات آموزشي در جهان

5 سپتامبر 2013

 

به خبرگزاري رسمي مالزي (برناما)، اين برنامه در دانشگاه هاي دولتي و خصوصي مالزي اجرا مي شود. بر اساس اين برنامه، تا سال ۲۰۲۰ ميلادي ۲۰۰ هزار دانشجوي خارجي جذب دانشگاه هاي مالزي مي شوند.

 محي الدين ياسي معاون نخست وزير و وزير آموزش عالي مالزي گفت: اين كشور با ارائه خدمات آموزشي در سطح بين المللي توانسته است، حضور موثري در بازارهاي بين المللي به خود اختصاص دهد. وي افزود: مالزي در حال حاضر با داشتن ۹۰ هزار دانشجوي خارجي، يازدهمين كشور صادركننده خدمات آموزشي است و اين كشور در نظر دارد تا سال ۲۰۲۰ ظرفيت پذيرش دانشجويان خارجي خود را ۱۱۰ هزار نفر ديگر افزايش دهد و به ۲۰۰ هزار دانشجوي خارجي برساند.

 

 

نگاهی به اخبار و وقایع جهان در سپتامبر 2013 

 

 

 

 معاون نخست وزير مالزي در آيين افتتاح يك موسسه آموزشي در ايالت جوهور در جنوب مالزي گفت: خدمات آموزشي يكي از ۹ قطب مهم اقتصادي كريدور توسعه اي منطقه اسكندر در جنوب مالزي است و مي تواند فرصت سرمايه گذاري مناسبي براي سرمايه گذاران داخلي و خارجي باشد. منطقه اسكندر در جنوب مالزي از سال ۲۰۰۶ ميلادي تاسيس شده است. اين منطقه كريدور اصلي توسعه در جنوب مالزي است. تا پايان سال ۲۰۰۸ ميلادي در مجموع ۷۰ هزار و ۲۵۹ دانشجوي خارجي در مالزي مشغول به تحصيل بوده اند كه اين رقم امسال به ۹۰ هزار نفر افزايش يافته است. وزارت آموزش عالي مالزي در گزارش سال ۲۰۱۲ خود اعلام كرد كه در ۲۰ دانشگاه دولتي اين كشور در مجموع ۵۴۶ هزار و ۹۸۷ دانشجو در مقاطع مختلف تحصيلي ثبت نام كرده اند كه سهم دانشگاه تكنولوژي مارا ۲۲۳ هزار و ۷۵۳ نفر بوده است. دانشگاه تكنولوژي مارا بزرگترين موسسه آموزش عالي مالزي است كه مركز اصلي آن در شهر شاه عالم است و در بقيه ايالت هاي مالزي داراي شعبه است. بر اساس آمار سال ۲۰۰۸ ميلادي وزارت آموزش عالي مالزي، تعداد شش هزار و ۲۴۵ دانشجوي ايراني در دانشگاه هاي مالزي ثبت نام كرده اند كه دو هزار و ۹۹۸ نفر آنان در دانشگاه هاي خصوصي اين كشور و سه هزار و ۲۴۷ دانشجو نيز در دانشگاه هاي دولتي مالزي مشغول تحصيل بوده اند. دانشجويان ايراني در مالزي سومين جمعيت بزرگ دانشجويان در اين كشور جنوب شرق آسيا هستند. دانشجويان چيني و اندونزيايي در جايگاه اول و دوم پرجمعيت ترين دانشجويان خارجي در مالزي هستند. گفته مي شود تعداد دانشجويان ايراني در مالزي در حال حاضر حدود ۱۵ هزار نفر است. وزير آموزش مالزي پيشتر گفته بود كه افزايش شمار دانشجويان خارجي به ۲۰۰ هزار نفر مي تواند ۲۰۰ ميليارد دلار به اقتصاد مالزي كمك كند. دولت مالزي با هدف افزايش شمار دانشجويان خارجي و توسعه كيفيت آموزشي اين كشور، سالانه يك درصد از رشد توليد ناخالص داخلي خود را در بخش توسعه و تحقيق هزينه مي كند.

 

 

 

 • كم درآمدها در مالزي مورد توجه قرار مي گيرند

5 سپتامبر 2013

 

به خبرگزاري رسمي مالزي (برناما)، خيري جمال الدين عضو پارلمان و رييس شاخه جوانان حزب حاكم آمنو مالزي در نشست روز گذشته - چهارشنبه - اين حزب بر انجام اقداماتي از قبيل كاهش ماليات ها به منظور افزايش سطح رفاه مردم تاكيد كرد. وي همچنين از دولت نجيب تون رزاقنخست وزير مالزي خواست تا در پي افزايش نرخ سوخت در اين كشور اقدامات جدي را براي جلوگيري از افزايش بهاي كالا و خدمات انجام دهد. دولت مالزي اواسط هفته جاري و پس از افزايش ۵/۱۰ درصدي بهاي بنزين و گازوييل وعده داد در لايحه بودجه سال ۲۰۱۴ ميلادي كه قرار است ماه آينده به پارلمان اين كشور ارائه شود، ميزان و نحوه پرداخت نقدي به اقشار آسيب پذير جامعه اعلام شود. در مالزي پرداخت نقدي به اقشار مختلف مردم به صورت ماهانه مرسوم نيست، اما در مواردي به مناسبت هاي مختلف و يا در ايام برگزاري انتخابات و عمدتا با اهداف سياسي، كمك هايي به صورت نقدي و يا غير نقدي به مردم صورت مي گيرد.

 دولت مالزي پس از سال ۲۰۱۰ ميلادي براي نخستين بار از دوشنبه هفته جاري نرخ سوخت را در اين كشور افزايش داد. خيري جمال الدين عضو پارلمان مالزي گفت: تصميم دولت در افزايش نرخ سوخت با هدف جبران كسري بودجه سال جاري به دليل افت بهاي ارزش پول مالزي در مقابل دلار آمريكا صورت گرفته است. ارزش پول مالزي - رينگيت - در چند ماه گذشته در مقابل دلار بارها كاهش يافت و اين روند همچنان ادامه دارد.

 

 

 نگاهی به اخبار و وقایع جهان در سپتامبر 2013

 

 

ارزش واحد پول مالزي در اواسط ارديبشهت سال ۹۲ معادل سه رينگيت به ازاي هر دلار آمريكا بود، اما در ماه هاي اخير رينگيت در مقابل دلار معادل ۱۰ درصد ارزش خود را از دست داد. هم اكنون هر دلار آمريكا معادل ۳.۳ رينگيت معامله مي شود. كارشناساس مالي پيش بيني مي كنند در صورت ادامه روند كاهش ارزش پول، كسري بودجه، برنامه هاي دولت را براي اجراي طرح هاي توسعه اي با مشكل مواجه مي كند و احتمالا بودجه سال آينده در بخش هايي از قبيل پرداخت يارانه سوخت، روغن خوراكي، شكر و برنامه رفاه اجتماعي تحت تاثير قرار خواهد گرفت. دولت مالزي پيشتر با هدف آگاهي از تاثير افزايش بهاي سوخت و همچنين افزايش هزينه هاي زندگي مردم كه در اثر تورم حدود دو درصدي ايجاد شده است، از مردم خواست پيشنهادات و نظرات خود را در مورد بودجه سال آينده و نحوه تخصيص منابع در بخش هاي گوناگون اعلام كند.

 

 

 • چین خواستار ایجاد «جاده ابریشم جدید» با کشورهای آسیای مرکزی شد

8 سپتامبر 2013

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شی جینپینگ رئیس جمهوری چین در ادامه سفر خود به کشورهای آسیای مرکزی با رئیس جمهوری قزاقستان دیدار و گفت‌وگو کرد.در طول این دیدار جینپینگ و نورسلطان نظربایف رئیس جمهوری قزاقستان بر تقویت روابط دوجانبه تاکید کردند و همچنین رهبران دو کشور خواستار افزایش مشارکت استراتژیک پکن-آستانه شدند.نظربایف از چین به عنوان یک همسایه، دوست و برادر خوب یاد کرد و خواستار ارتقای سطح روابط با چین شد. وی تاکید کرد که سفر جینپینگ به قزاقستان باعث نزدیکی بیشتر دو کشور می‌شود و اعتماد قلبی قزاقستان به پکن را افزایش خواهد داد.

 

 

 

نگاهی به اخبار و وقایع جهان در سپتامبر 2013 

 

 

شی جینپینگ همچنین امروز در دانشگاه آستانه سخنرانی کرد و راهبرد جدید چین در آسیای مرکزی را تشریح کرد.وی با اشاره به کمربند اقتصادی آسیای مرکزی با بیش از 3 میلیارد جمعیت، از آن به عنوان یک بازار بزرگ اقتصادی یاد کرد و اولویت استراتژیک چین را مناطق پیرامونی و شراکت با کشورهای همسایه کشورش خواند.شی افزود: یک همسایه نزدیک بهتر از یک فامیل دور است.

رئیس جمهوری چین همچنین خواستار ایجاد یک کریدور اقتصادی و تجاری جدید تحت عنوان «جاده ابریشم جدید» میان چین و آسیای مرکزی شد.رئیس جمهوری چین پیش از سفر به قزاقستان به ترکمنستان سفر کرده بود. وی در سومین مقصد تور آسیای مرکزی خود به ازبکستان و سپس به قرقیزستان خواهد رفت.

 

 

 • چين سومين سرمايه گذار بزرگ جهان است

10 سپتامبر 2013

 

 

به گزارش روز سه شنبه ايرنا به نقل از آمار منتشره در نمايشگاه تجارت و سرمايه گذاري شهر شيامن در جنوب چين، ارزش سرمايه گذاري مستقيم چين در كشورهاي ديگر به مرز ۸۸ ميليارد دلار رسيده است.

 

 

 نگاهی به اخبار و وقایع جهان در سپتامبر 2013

 

 

 

 اين رقم بر اساس آمار وزارت بازرگاني چين نيز در مقايسه با يك سال گذشته حدود ۱۷ و نيم درصد رشد نشان مي دهد. چين در سال ۸۰ با حدود ۷۵ ميليارد دلار سرمايه گذاري مستقيم خارجي در رتبه ششم بزرگترين سرمايه گذاران جهان قرار داشت.

 افزوده شدن بر ذخيره سه هزار و ۲۰۰ ميليارد دلاري چين با صادرات فزاينده اين كشور باعث شده است تا صندوق سرمايه گذاري و سرمايه گذاران چيني به دنبال حضور قويتر در بازارهاي ديگر باشند. آمريكا و ژاپن رده هاي اول و دوم در سرمايه گذاري مستقيم خارجي جهان را در اختيار دارند اما آمار كلي نشان مي دهد سرمايه گذاري مستقيم كشورها در سال گذشته ميلادي ۱۷ درصد كاهش داشته است. بيشترين سرمايه گذاري خارجي چين در هنگ كنگ و آمريكا است. از سال ۸۱ تا ۹۱ رشد سرمايه گذاري خارجي مستقيم چين ۴۱ درصد بوده است اما از هم اكنون تا سال ۲۰۱۵ با حدود ۱۷ درصد رشد به ميزان ۱۵۰ ميليارد دلار پيش بيني شده است. روزنامه چاينا ديلي مي نويسد كه ناآراميهاي سياسي در برخي نقاط جهان ازجمله در آفريقا و آسياي جنوب شرقي از موانع افزايش سرمايه گذاري خارجي اين كشور است.

 

 

 • شادترین کشورهای جهان

12 سپتامبر 2013

 

براساس گزارش سازمان ملل متحد، امارات متحده عربی توانسته رتبه ۱۴امین شادترین کشور دنیا را به خود اختصاص دهد.عوامل مورد بررسی در این گزارش آزادی زندگی، سرانه تولید ناخالص داخلی، خاوت، حمایت اقتصادی، فساد، طول عمر و سلامت روانی می‌باشد.احساس و سطح زندگی مردم هردو به عنوان یک کل مورد بررسی قرار گرفته‌است.براساس این گزارش مهمترین مزیت شادی، طولانی شدن عمر و درآمد بهتر معرفی شده‌است.
10 کشور شاد دنیا به ترتیب عبارتند از:

دانمارک – نروژ – سوئیس -  هلند - سوئد – کانادا – فنلاند – اتریش – ایسلند – استرالیا


براساس این گزارش، مردم می توانند به علل بسیاری ناخوشنود باشند، این علل شامل فقر، بیکاری، از هم پاشیدگی خانوادگی و بیماری جسمی باشد اما در هر جامعه ای بیماری روانی مزمن علت بسیار موثری برای داشتن احساس بدبختی تلقی می شود.

 

 

 • بانک مرکزی اروپا نظارت بر بانک‌های اروپایی را بر عهده می‌گیرد

13 سپتامبر 2013

 

به گزارش شبکه خبری «پرس‌تی‌وی»، اعضای پارلمان اروپا روزگذشته با تصویب لایحه‌ای به بانک مرکزی اروپا اجازه دادند تا بر همه بانک‌های منطقه یورو نظارت کند و به این وسیله بتواند چارچوب کاری واحد برای اعضای آن ایجاد کند.به این ترتیب بانک مرکزی اروپا که مقر آن در فرانکفورت است اجازه دارد بر حدود 6 هزار بانک در سراسر منطقه یورو نظارت کند.

 

 

نگاهی به اخبار و وقایع جهان در سپتامبر 2013

 

 

« ماریو دراگی» رئیس‌ بانک مرکزی اروپا در این زمینه گفت: « امروز گام واقعی برای ایجاد اتحادیه‌ای بانکی برداشته شد.»« خوزه مانوئل باروسو» رئیس‌کمیسیون اروپا نیز گفت: « ساختاری یکپارچه نظارت باعث می‌شود تا اتحادیه‌ای اقتصادی و پولی محکم‌تری ایجاد شود و هم‌اکنون باید تمرکز ما بر (یافتن) یک راهکار متمرکز باشد.»

 

 

 • اسپانيا از نظر نابودي شغل، دومين كشور اتحاديه اروپا است

13 سپتامبر 2013

 

يورواستات در گزارشي كه از سوي رسانه هاي اسپانيايي انتشار يافت، گفت: شمار افراد شاغل در اسپانيا در اين مدت، نيم درصد نسبت به سه ماهه قبلي‌ خود كاهش داشت و فقط قبرس بود كه ميزان فرصت هاي شغلي آن در اين مدت كاهشي ۱/۲ درصدي داشت.


بر اساس اين گزارش، در مجموع اتحاديه اروپا ، ايجاد فرصتهاي كاري در سه ماهه دوم سال نسبت به سه ماهه قبلي آن، در حالت ثبات و تعادل قرار داشت در حالي‌ كه بين كشورهاي حوزه يورو (۱۷ كشور)، يك دهم درصد كاهش يافت. علاوه بر قبرس و اسپانيا، ميزان نابودي فرصت هاي شغلي در هلند، اسلووني و اسلوواكي در همين مدت چهار دهم درصد بود.از سوي ديگر، استوني با ۵/۱ درصد ، ليتواني و پرتغال با ۸/۰ درصد و لوكزامبورگ با ۷/۰درصد بيشترين ميزان افزايش فرصته اي كاري را در اين مدت داشتند.
در مجموع، ميزان ايجاد اشتغال در سه ماهه دوم امسال نسبت به همين مدت در سال گذشته ميلادي در حوزه يورو (۱۷ كشور اروپايي كه يورو را به عنوان پول رايج خود پذيرفته اند)، يك درصد و در اتحاديه اروپا (۲۸ كشور عضو) ۴/۰ درصد كاهش داشت .از نظر زمينه كاري ، شغل در بخشه اي كشاورزي ، دامداري و ماهيگيري در حوزه يورو ۵/۱ درصد در سه ماهه دوم سال نسبت به سه ماه قبلي‌ خود بهبود داشت اما در اتحاديه اروپا يك دهم درصد افت كرد .از سوي ديگر، ساختمان سازي با بيشترين افت شغلي در اين مدت مواجه بود، به طوري كه در اتحاديه اروپا ۲/۱ درصد و در حوزه يورو ۹ دهم درصد كاهش داشت .

 

·         گوگل متولد شد

15 سپتامبر 2013

 

به گزارش جهان ،شرکت گوگل با عنوان فعالیت تجاری در سال ۱۹۹۷ توسط لری پیج و سرگئی برین پایه‌گذاری شد.

دامنه گوگل در ماه مه ۲۰۰۸ ۱۳۵ میلیون بازدید داشته است، هم‌اکنون رتبه این سایت در الکسا جایگاه نخست است.گوگل روزانه صدها میلیون دلار از این وب‌گاه درآمدزایی می‌کند، البته فعالیت‌های گوگل دیگر تنها به یک موتور جستجو بسنده نمی‌شود.گوگل هم‌اکنون در زمینه سخت‌افزار و تولید سیستم عامل نیز فعالیت چشم‌گیری داشته است.

 

 

 ·         طرح ممنوعیت حجاب، هزاران معترض را در «مونترال» به خیابان کشاند

15 سپتامبر 2013

 

به گزارش شبکه «یورونیوز»، هزاران نفر از مردم شهر «مونترال» مرکز استان «کبک» کانادا در اعتراض به طرح دولت محلی برای ممنوع کردن کارکنان دولت و نهادهای مدنی از استفاده از علائم و نمادهای مذهبی در لباس‌هایشان تظاهرات برپا کردند.

 

 

نگاهي به اخبار و وقايع جهان در سپتامبر 2013 

 

 

 

 بر اساس این گزارش، گرچه بخشی از نمادهای مذهبی مورد نظر در طرح دولت محلی، حجاب زنان مسلمان است، اما این طرح همه نمادهای مذهبی را مدنظر قرار داده و به همین دلیل تظاهرات اعتراضی اکثر گرایش‌های دینی و مذهبی ساکن مونترآل را دربرمی‌گرفت. دولت محلی کبک که طرفدار استقلال از کانادا است، در تلاش برای شکل دادن یک هویت متمایز ملی برای هشت میلیون نفر جمعیت عمدتاً فرانسوی زبان این منطقه است. به گزارش یورونیوز، روز پنجشنبه هفته گذشته نیز یکی از احزاب استقلال‌طلب کبک، یکی از پنج نماینده خود در پارلمان محلی را به دلیل موضعگیری علیه طرح ممنوعیت استفاده از نمادهای مذهبی، اخراج کرد.

 

 

 • چين براي اكتشاف نفت و گاز بيش از ۱۳ميليارد دلار سرمايه گذاري مي كند

16 سپتامبر 2013

 

به گزارش روز دوشنبه ايرنا به نقل از وزارت زمين و منابع چين ، روند فزاينده وابستگي به نفت و گاز وارداتي باعث شده است تا كشور سرمايه گذاري در اين زمينه ها را جدي تر مورد توجه قرار دهد.چين بيش از ۵۵ درصد از انرژي و نفت خام مورد نياز خود را از كشورهاي ديگر بخصوص كشورهاي خاورميانه وارد مي كند.سه صادر كننده بزرگ نفت به چين عربستان و آنگولا و ايران هستند.چين در يك دوره از ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ ميلادي با ميلياردها دلار سرمايه گذاري موفق به كشف بيش از ۵ ميليارد تن ذخاير نفتي و دو هزار و ۶۰۰ ميليارد متر مكعب گاز طبيعي شد.

 

 

 

نگاهي به اخبار و وقايع جهان در سپتامبر 2013

 

 

چين تا چندي قبل كمتر از ۵۰ درصد از نياز نفتي خود را از خارج تامين مي كرد اما تا سال آينده ميلادي احتمالا نرخ وابستگي به نفت خام وارداتي اين كشور به ۶۰ درصد خواهد رسيد.چين ۳۰ درصد از نيازهاي خود به گاز طبيعي را هم از منابع خارجي تامين مي كند.پيش بيني شده است چين تا يك ماه ديگر به بزرگترين وارد كننده و مصرف كننده نفت جهان تبديل شده و از آمريكا پيشي بگيرد.

 

 

 • برنامه هاي مالزي براي جذب سالانه ۳۶ ميليون گردشگر

19 سپتامبر 2013

 

 

به گزارش خبرگزاري رسمي مالزي(برناما)، وزير فرهنگ و گردشگري مالزي در سخناني گفت: با تحقق سند چشم انداز منتهي به سال ۲۰۲۰ ميلادي، اين كشور مي تواند سالانه ۳۶ ميليون نفر گردشگر جذب كند.
جمعيت مالزي در حال حاضر حدود ۲۹ ميليون نفر است.


محمدنظري عبدالعزيز وزير فرهنگ و گردشگري مالزي همچنين گفت: در شش ماه نخست سال جاري ميلادي ۱۲ ميليون و ۵۰۰ هزار گردشگر از مالزي ديدن كردند كه اين رقم در مقايسه با دوره مشابه سال گذشته حدود هشت درصد افزايش داشته است. در شش ماهه نخست سال گذشته ميلادي، ۱۱ ميليون و ۶۰۰ هزار گردشگر خارجي از مالزي ديدن كرده بودند.

 

 

 نگاهي به اخبار و وقايع جهان در سپتامبر 2013

 

 

 

وي در مراسم اعطاي جايزه برترين فعاليت هاي اقتصادي سال ۲۰۱۳ ميلادي در كوالالامپور پايتخت اقتصادي مالزي گفت: هنوز اين كشور ظرفيت افزايش تعداد گردشگران را دارد.وزير فرهنگ و گردشگري مالزي گفت: اين كشور در چهار سال گذشته هزار و هشت فعاليت بزرگ اقتصادي در قالب نمايشگاه و كنفرانس برگزار كرده است و ۴۹۶ هزار و ۳۱۲ هيات اقتصادي در آن شركت كردند.عبدالعزيز ، اين دستاوردها را در تحقق سند چشم انداز ۳۰ ساله كشورش موثر دانست و گفت: بيش از يك ميليون و ۳۰۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۲ ميلادي با اهداف تجاري به مالزي سفر كرده اند كه اين رقم نشان مي دهد كه جذب دو ميليون و ۹۰۰ هزار فعال تجاري در سال ۲۰۲۰ قابل دسترسي است.گزارش منابع رسمي از آمار تعداد گردشگران ايراني كه به مالزي سفر كرده اند، سالانه حدود ۱۰۰ هزار نفر گردشگر است.


اين ميزان گردشگر ايراني سالانه ۲۵۰ ميليون دلار به اقتصاد مالزي كمك مي كند.به استناد آمارهاي رسمي، ۲۵ ميليون و ۳۰ هزار گردشگر خارجي در سال ۲۰۱۲ ميلادي از مالزي ديدن كرده اند كه نسبت به سال مشابه قبل ۳/۱ درصد افزايش داشته است.سازمان گردشگري جهاني وابسته به سازمان ملل متحد، مالزي را در زمره دهمين كشور موفق دنيا در جذب گردشگر معرفي كرده است.بيشترين گردشگران دنيا به كشورهاي سنگاپور، اندونزي، چين، تايلند، برونئي، هند، فيليپين، استراليا، ژاپن و انگلستان مي روند.پنج كشور از ۱۰ كشور نخست دنيا در جذب گردشگر از حوزه آسياي جنوب شرقي هستند.مالزي از نظر باستاني كشوري بسيار فقير است و گردشگران فقط به دليل موقعيت جغرافيايي استوايي و طبيعت سرسبز اين كشور به آن سفر مي كنند.برج هاي دوقلوي تجارت جهاني مالزي موسوم به پتروناس كه در دوران ماهاتير محمد نخست وزير سابق اين كشور ساخته شد، به نماد مالزي تبديل شده است. اين برج ها روزانه ميزبان هزاران گردشگر خارجي است.وجود شهرهاي بازي با امكانات متفاوت، زيستگاه هاي مصنوعي ماهي، پرندگان و حيوانات وحشي و اجراي زنده موسيقي و نمايش هاي فرهنگي، از جمله اقداماتي است كه دولت مالزي براي جذب گردشگر در سال هاي اخير انجام داده است.

 


این مطلب را به اشتراک بگذارید


حرفه مهندسي كشاورزي در كبك

حرفه مهندسي كشاورزي در كبك

حرفه مهندسي كشاورزي در كبك

آشنايي با مهاجران موفق استراليا

آشنايي با مهاجران موفق استراليا

بسياري از مهاجران موفق در استراليا با دست خالي به ...

سرمايه گذاري در نيكاراگوئه با 30000 دلار

سرمايه گذاري در نيكاراگوئه با 30000 دلار

سرمايه گذاري در نيكاراگوئه با 30000 دلار

فرصت سرمايه گذاري در روسيه، بزرگترين كشور جهان

فرصت سرمايه گذاري در روسيه، بزرگترين كشور جهان

روسيه بيش از 10% كل مساحت بين درياي بالتيك و كوه ...

*  
*    
*  
تصویر امنیتی  
در آينده اي نزديك مشتريان بانكي كانادا خواهان بيت‌كوين هستند

در آينده اي نزديك مشتريان بانكي كانادا خواهان بيت‌كوين هستند

Mogo با داشتن نزديك به نيم ميليون نفر مشتري، داراي يك مزيت دائمي به عنوان يك برند تثبيت شده در كانادا مي باشد.
بهاي بهانه

بهاي بهانه

راستي آزمايي يا تشويق به پناهندگي
10 شغل پر درآمد در كانادا

10 شغل پر درآمد در كانادا

مطابق با جديدترين برسي هاي در سال 2017
چگونه يك ايميل كاري مناسب بنويسيم ‍

چگونه يك ايميل كاري مناسب بنويسيم ‍

حدود 28 درصد از ساعات كاري هفتگي صرف ارسال و دريافت ايميل مي شود
كمترين ميزان ماليات بر سود كسب و كارها در جهان

كمترين ميزان ماليات بر سود كسب و كارها در جهان

در برخي كشور ها ماليات بر سود كسب و كارها بسيار ناچيز است و دولت سهم كمي را دريافت مي كند
كشورهايي با بيشترين تعطيلات رسمي در سال

كشورهايي با بيشترين تعطيلات رسمي در سال

كشورهاي زيادي در دنيا هستند كه شاهد تعطيلات عمومي بسياري در هر سال مي باشند
توزيع دانشگاه هاي بلغارستان

توزيع دانشگاه هاي بلغارستان

معرفي بهترين دانشگاه هاي آزاد كشور بلغارستان
نگاهي به دانشگاه فني صوفيا

نگاهي به دانشگاه فني صوفيا

قديمي ترين مدرسه فني بين المللي در بلغارستان
8 گام براي موفقيت در آزمون زبان انگليسي

8 گام براي موفقيت در آزمون زبان انگليسي

براي بالا بردن سطح زبان خود اين هشت گام را دنبال كنيد
7 دليل براي تحصيل در سوئد

7 دليل براي تحصيل در سوئد

آيا مي دانستيد كه سوئد ميزبان بعضي از معتبرترين دانشگاه هاي دنيا است؟
دانشگاههاي برتر در نيوزلند در سال 17/2016

دانشگاههاي برتر در نيوزلند در سال 17/2016

هشت دانشگاه برتر در نيوزلند در ميان بهترين دانشگاه هاي جهان، در رتبه هاي زير 450 قرار دارند
آشنايي با نظام آموزش‌وپرورش استراليا

آشنايي با نظام آموزش‌وپرورش استراليا

آموزش‌وپرورش در استراليا تجربه‌اي براي كل عمر است
نكاتي ارزنده در باره دانشگاه مك كواري ، شهر سيدني و كشور استراليا

نكاتي ارزنده در باره دانشگاه مك كواري ، شهر سيدني و كشور استراليا

منافع حاصل از تحصيل در استراليا به طور جدي تغييردهنده مسير زندگي است
هر آنچه كه بايد راجع به آزمون GRE بدانيد

هر آنچه كه بايد راجع به آزمون GRE بدانيد

براي آزمون GRE آماده مي‌شويد؟ يا شايد فقط هنگامي‌كه مردم راجع به فارغ‌التحصيلي و پذيرش مدارس تجاري صحبت مي‌كنند به گوشتان خورده است؟
هزينه حمل و نقل عمومي در مونترال

هزينه حمل و نقل عمومي در مونترال

(Société de transport de Montréal (STM
ارزانترين راه سفر به بلغارستان

ارزانترين راه سفر به بلغارستان

The Cheapest way to get to Bulgaria from Istanbul
جهاني ديگر به نام ژاپن

جهاني ديگر به نام ژاپن

متفاوت ترين كشور جهان از نگاه جهانگردان
سنت و فرهنگ هزار ساله ي كشور بلغارستان

سنت و فرهنگ هزار ساله ي كشور بلغارستان

اولين تمدن اروپايي ها در بلغارستان شكل گرفت.
بلغارستان در سال 2017 شماربيشترين آمار از مأموريت هاي نجات در كوه ها را داشته است.

بلغارستان در سال 2017 شماربيشترين آمار از مأموريت هاي نجات در كوه ها را داشته است.

اسكي در Bansko و ساير تفريح گاههاي بلغارستان رسما از يك هفته ي ديگر آغاز مي شود
مراسم و بازارهاي شب سال نو و كريسمس در صـــوفيا پايتخت بلغارستان

مراسم و بازارهاي شب سال نو و كريسمس در صـــوفيا پايتخت بلغارستان

از اواسط ماه نوامبر تا پايان دسامبر، صوفيه پر ازعطر و بوي( نشانه هاي) كريسمس است.
مردم دنيا درباره كانادايي‌ها چه فكري مي‌كنند؟

مردم دنيا درباره كانادايي‌ها چه فكري مي‌كنند؟

مردم در كشورهاي ديگر به شدت ما را دوست دارند ...
مهم‌ترين رويداد تورنتو با دو ميليون بازديد كننده

مهم‌ترين رويداد تورنتو با دو ميليون بازديد كننده

نمايشگاه ملي كانادا يا همان The Canadian National Exhibition – CNE بزرگ‌ترين و مهم‌ترين رويدادي است كه در نيمه دوم آگوست در شهر تورنتو برگزار مي‌شود
زبان و آداب و رسوم مردم ايتاليا

زبان و آداب و رسوم مردم ايتاليا

تقريبا 60 ميليون ايتاليايي زبان در ايتاليا زندگي مي‌كنند، نيم ميليون در سوئيس كه يكي از چهار زبان رسمي آن ايتاليايي است و يك و نيم ميليون نفر هم در فرانسه و يوگسلاوي سابق
وسايل مورد نياز قبل از مهاجرت به كانادا

وسايل مورد نياز قبل از مهاجرت به كانادا

اگر ميخواهيد در زمان ورود به كانادا با مشكلي روبه رو نشويد اين نكات را رعايت كنيد
سيدني استراليا داراي يكي از زيباترين خطوط ساحلي دنيا

سيدني استراليا داراي يكي از زيباترين خطوط ساحلي دنيا

اين شهر جذاب و ديدني شناخته شده ترين و آشناترين افق‌هاي شهري دنيا را به خاطر بندرگاه مشهور خود دارد