نگاهي به شهر استانبول

بزرگ‌ترين مركز اقتصاد، فرهنگ و تاريخ كشور تركيه

استانبول یا قسطنطنیه بزرگ‌ترین شهر کشور ترکیه و مرکز اقتصاد، فرهنگ و تاریخ این کشور است. این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد. تنگه بسفر دو قاره آسیا و اروپا را از یکدیگر جدا می‌کند.
به گزارش پایگاه خبری بازار بین‌المللی کار این شهر تنها شهر جهان است که قسمتی از آن در آسیا و قسمت دیگر آن در قاره اروپا قرار دارد. در سال 2010 استانبول پایتخت فرهنگی اروپا معرفی شد. این شهر سومین شهر توریستی جهان است و یکی از تاریخی‌ترین شهرهای ترکیه به شمار می‌رود. 
در 660 قبل از میلاد بنا شد و پس‌ازآنکه کنستانتین کبیر این شهر را به‌عنوان پایتخت جدید شرقی امپراتوری روم برگزید، شهر نزد مردم به کنستانتینوپل به معنای شهر کنستانتین شهرت یافت. اگرچه او سعی کرد نام Nea Roma به معنای رم جدید را برای  آن انتخاب کند، اما این نام نزد مردم فراگیر نشد. مسلمانان که از قدیم با رومیان مراوده داشتند، این شهر را قسطنطنیه نامیدند. در سال 1770 میلادی سلطان مصطفی سوم با ضرب سکه‌هایی که روی آن نام استانبول یا به عبارتی اسلامشهر نوشته‌شده بود سعی نمود تا این نام را جایگزین کند.
سپس در دوره جمهوریت و از روز 28 مارس سال 1930 اداره پست و تلگراف ترکیه از تمامی کشورهای جهان خواست تا در مکاتبات خود از نام استانبول استفاده کنند.
استانبول دارای آب و هوایی مدیترانه‌ای، نیمه گرمسیر مرطوب و اقیانوسی است درنتیجه تلفیق این چند نوع اقلیم هر قسمت از این شهر دارای آب و هوایی متفاوتی در فصول مختلف است. به دلیل رطوبت بالا که گاهی به 80 درجه می‌رسد وجود مه صبحگاهی غلیظ در این شهر طبیعی است. تابستان‌های گرم و مرطوب و زمستان‌های سرد، بارانی و برفی ویژگی آب‌وهوای استانبول است. میزان بارش سالیانه استانبول به‌طور میانگین 870 میلی‌متر است. به‌طور متوسط بیشترین درجه دما در طول زمستان بین 7 تا 9 درجه است. بارش برف در استانبول برای یک یا دو هفته در زمستان با یک بارش برف سنگین در اواخر و اوایل هرسال عادی است. همچنین در این شهر بادهای تند می‌وزند که به‌طور میانگین ۱۷ کیلومتر در ساعت سرعت دارد. اگرچه باران به‌طور پراکنده می‌بارد اما تابستان خشک‌ترین فصل استانبول است.  
شهر استانبول قلب کشور ترکیه ازنظر کار ،تجارت و سیاحت است. نیمی از مردم این شهر در قسمت اروپایی کار وزندگی می‌کنند و برخی دیگر روزانه از آناتولی یا  قسمت آسیایی برای کار از پل‌ها و راهای مختلف خود را به سمت اروپایی می‌رسانند. به‌طور حتم هتل‌هایی که برای مسافران در نظر گرفته می‌شود در قسمت اروپایی و بیشتر مناطق میدان تقسیم و خیابان استقلال یا خیابان آکسارای است، چون بیشتر مکان‌های دیدنی و تاریخی استانبول در قسمت اروپایی هستند. کشور ترکیه چندی است که در صنعت پارچه و پوشاک نامی برای خود دست‌وپا کرده است و به‌جز جهانگردان خارجی، تجار بسیاری سالیانه به استانبول سفر می‌کنند. همچنین به دلیل موقعیت جغرافیایی، این شهر به‌عنوان شاه راهی بین شرق و غرب است و از طریق آن عبور مرور موقت بسیار اتفاق می‌افتد.
مکان‌های دیدنی استانبول را اکثراً موزه‌ها و کاخ‌های قدیمی دوران باستان و دوران حاکمیت عثمانی تشکیل می‌دهند. بعضی از این موزه‌ها دارای آثار بسیار ارزشمندی از تاریخ اسلام و دوران روم باستان هستند. 
در نزدیکی استانبول چند جزیره‌ی کوچک وجود دارد که رفتن به آنجا خالی از لطف نیست، در این جزایر می‌توان از دیدن مناظر زیبا و صرف غذا لذت برد. 

خیابان استقلال 
یکی از مشهورترین و شلوغ‌ترین خیابان‌های استانبول، به‌طور میانگین روزی 3 میلیون نفر در این خیابان قدم می‌زنند. طول این خیابان 1.4 کیلومتر است و در منطقه تاریخی بی اقلو جنب محله قدیمی وکاخ گالاتا قرار دارد. این خیابان و کوچه‌های اطراف آن بین ساختمان‌های دست‌نخورده از قرن 19 و 20 احاطه‌شده‌اند. در سرتاسر خیابان فروشگاه‌های پوشاک، آلات و مجموعه‌های موسیقی ، رستوران‌های بین‌المللی و ترکی ، کافه ، باقلوا و شکلات فروشی، کتاب‌خانه و کتاب‌فروشی ، سینما و گالری‌های هنری بازدیدکنندگان را حسابی سرگرم می‌کند. بعد از غروب در کوچه‌های اطراف خیابان استقلال، رستوران‌ها هرکدام برای جلب مشتری موسیقی زنده ترکی و غربی پخش می‌کنند و به‌سرعت به مهمانان خود رسیدگی و پذیرایی می‌کنند.
تقریباً وسط این خیابان میدان گالاتا نامیده می‌شود. قدیمی‌ترین مدرسه متوسطه ترکیه به نام Galata Palace Imperial School در این محل قرار دارد. در انتهای جنوبی خیابان استقلال و در محله گالاتا یا کاراکوی دومین تونل قدیمی در جهان که در سال 1875 ساخته‌شده است را می‌توان مشاهده کرد. یکی از بهترین و معتبرترین مؤسسات آموزشی کشور ترکیه به نام مدرسه آلمانی در امتداد همین تونل ساخته‌شده است. 
مردم استانبول وقتی می‌خواهد صدایشان مستقیم به مسئولین و رسانه‌های برسد در این خیابان حرکت خود را آغاز می‌کنند. همچنین زمانی که تیم فوتبال محبوب گالاتاسرای که متعلق به همین محله است رقبای هم شهری خود را مغلوب می‌کند این خیابان شاهد کوبیده شدن  پاها و شادی طرفداران است. در سال 1955 در جنبش‌های ضد یونانی این خیابان بارها صحنه خشونت و درگیری شد ازاین‌رو نام استقلال را بر این خیابان نهادند. 
فرودگاه آتا ترک استانبول (IST)
استانبول به‌جز فرودگاه آتا ترک فرودگاه دیگری در بخش آسیایی به نام Sabiha دارد. فرودگاه آتا ترک در منطقه‌یشیلکوی در 24 کیلومتری از مرکز شهر و در غرب  قسمت اروپایی در سال 1942 ساخته‌شده است. این فرودگاه خانه اصلی خطوط هوایی ترکیه است. در سال 1980 نام این فرودگاه به نام مصطفی کمال آتا ترک تغییر پیدا کرد. در سال 2014 این فرودگاه به 57 میلیون مسافر خدمات پرواز ارائه کرده است.  این آمار مجموع پروازهای داخلی و بین‌المللی است. در آمارهای پروازهای بین‌المللی این فرودگاه نهمین فرودگاه پراستفاده جهان و سومین در اروپا بعد از چارلز دوگل پاریس و فرانکفورت آلمان به‌حساب می‌آید. البته زمانی که ساخت فرودگاه جدید استانبول که قرار است بزرگ‌ترین فرودگاه جهان باشد به اتمام برسد این فرودگاه تعطیل خواهد شد. فرودگاه جدید در منطقه‌ی آرناووتکوی در حال ساخت است و قرار است سالیانه 200 میلیون مسافر را جابجا کند. 
استانبول نمونه کامل یک کلان‌شهر شلوغ و پرجمعیت است. روزها خیابان‌های زیبای این شهر سرگرم‌کننده است اما متأسفانه هر شب و دیروقت در کوچه و پس‌کوچه‌های اطراف مناطق آکسارای و تقسیم در اطراف هتل‌ها و رستوران‌ها که عبور و مرور جهانگردان زیاد است بهتر است هوشیار بود و مواظب انواع مختلفی از جیب‌بری یا دعوت و اسرار فراوان و هدایت کردن توریست‌ها به داخل رستوران‌های غیرقانونی و به وجود آوردن بازی‌های مختلف برای خالی کردن جیب آن‌ها در جریان است. بهتر است اگر تنها هستید دیروقت به قدم زدن و گردش نروید یا در حاشیه خیابان‌های اصلی قدم بزنید و حتی اگر هم‌وطن نماها شمارا به رستورانی در اطراف دعوت نمودند از همراه شدن با آن‌ها جدا خودداری فرمایید تا سفری آرام با خاطره‌ای خوش  از استانبول را با خود به خانه بازگردانید. 

پایگاه خبری بازار بین‌المللی کار 
امیر تنهایی 
Feb2016


این مطلب را به اشتراک بگذارید


نگاهي به خاص‌ترين اقامتگاه‌هاي تفريحي جهان در سال 2016

نگاهي به خاص‌ترين اقامتگاه‌هاي تفريحي جهان در سال ...

در زبان هتلداري امريكاي شمالي، ريزورت به ...

سنت و فرهنگ هزار ساله ي كشور بلغارستان

سنت و فرهنگ هزار ساله ي كشور بلغارستان

اولين تمدن اروپايي ها در بلغارستان شكل گرفت.

سيدني استراليا داراي يكي از زيباترين خطوط ساحلي دنيا

سيدني استراليا داراي يكي از زيباترين خطوط ساحلي ...

اين شهر جذاب و ديدني شناخته شده ترين و آشناترين ...

كوچكترين كشورهاي جهان

كوچكترين كشورهاي جهان

ليستي از 10 كشور بسيار كوچك، كم مساحت و كم جمعيت ...

*  
*    
*  
تصویر امنیتی  
در آينده اي نزديك مشتريان بانكي كانادا خواهان بيت‌كوين هستند

در آينده اي نزديك مشتريان بانكي كانادا خواهان بيت‌كوين هستند

Mogo با داشتن نزديك به نيم ميليون نفر مشتري، داراي يك مزيت دائمي به عنوان يك برند تثبيت شده در كانادا مي باشد.
بهاي بهانه

بهاي بهانه

راستي آزمايي يا تشويق به پناهندگي
10 شغل پر درآمد در كانادا

10 شغل پر درآمد در كانادا

مطابق با جديدترين برسي هاي در سال 2017
چگونه يك ايميل كاري مناسب بنويسيم ‍

چگونه يك ايميل كاري مناسب بنويسيم ‍

حدود 28 درصد از ساعات كاري هفتگي صرف ارسال و دريافت ايميل مي شود
كمترين ميزان ماليات بر سود  كسب و كارها در جهان

كمترين ميزان ماليات بر سود كسب و كارها در جهان

در برخي كشور ها ماليات بر سود كسب و كارها بسيار ناچيز است و دولت سهم كمي را دريافت مي كند
كشورهايي با بيشترين تعطيلات رسمي در سال

كشورهايي با بيشترين تعطيلات رسمي در سال

كشورهاي زيادي در دنيا هستند كه شاهد تعطيلات عمومي بسياري در هر سال مي باشند
توزيع دانشگاه هاي بلغارستان

توزيع دانشگاه هاي بلغارستان

معرفي بهترين دانشگاه هاي آزاد كشور بلغارستان
نگاهي به دانشگاه فني صوفيا

نگاهي به دانشگاه فني صوفيا

قديمي ترين مدرسه فني بين المللي در بلغارستان
8 گام براي موفقيت در آزمون زبان انگليسي

8 گام براي موفقيت در آزمون زبان انگليسي

براي بالا بردن سطح زبان خود اين هشت گام را دنبال كنيد
7 دليل براي تحصيل در سوئد

7 دليل براي تحصيل در سوئد

آيا مي دانستيد كه سوئد ميزبان بعضي از معتبرترين دانشگاه هاي دنيا است؟
دانشگاههاي برتر در نيوزلند در سال 17/2016

دانشگاههاي برتر در نيوزلند در سال 17/2016

هشت دانشگاه برتر در نيوزلند در ميان بهترين دانشگاه هاي جهان، در رتبه هاي زير 450 قرار دارند
آشنايي با  نظام آموزش‌وپرورش استراليا

آشنايي با نظام آموزش‌وپرورش استراليا

آموزش‌وپرورش در استراليا تجربه‌اي براي كل عمر است
نكاتي ارزنده در باره دانشگاه مك كواري ، شهر سيدني و كشور استراليا

نكاتي ارزنده در باره دانشگاه مك كواري ، شهر سيدني و كشور استراليا

منافع حاصل از تحصيل در استراليا به طور جدي تغييردهنده مسير زندگي است
هر آنچه كه بايد راجع به آزمون GRE بدانيد

هر آنچه كه بايد راجع به آزمون GRE بدانيد

براي آزمون GRE آماده مي‌شويد؟ يا شايد فقط هنگامي‌كه مردم راجع به فارغ‌التحصيلي و پذيرش مدارس تجاري صحبت مي‌كنند به گوشتان خورده است؟
هزينه حمل و نقل عمومي در مونترال

هزينه حمل و نقل عمومي در مونترال

(Société de transport de Montréal (STM
ارزانترين راه سفر به بلغارستان

ارزانترين راه سفر به بلغارستان

The Cheapest way to get to Bulgaria from Istanbul
جهاني ديگر به نام ژاپن

جهاني ديگر به نام ژاپن

متفاوت ترين كشور جهان از نگاه جهانگردان
سنت و فرهنگ هزار ساله ي كشور بلغارستان

سنت و فرهنگ هزار ساله ي كشور بلغارستان

اولين تمدن اروپايي ها در بلغارستان شكل گرفت.
بلغارستان در سال 2017 شماربيشترين آمار از مأموريت هاي نجات در كوه ها را داشته است.

بلغارستان در سال 2017 شماربيشترين آمار از مأموريت هاي نجات در كوه ها را داشته است.

اسكي در Bansko و ساير تفريح گاههاي بلغارستان رسما از يك هفته ي ديگر آغاز مي شود
مراسم و بازارهاي شب سال نو و كريسمس در صـــوفيا پايتخت بلغارستان

مراسم و بازارهاي شب سال نو و كريسمس در صـــوفيا پايتخت بلغارستان

از اواسط ماه نوامبر تا پايان دسامبر، صوفيه پر ازعطر و بوي( نشانه هاي) كريسمس است.
مردم دنيا درباره كانادايي‌ها چه فكري مي‌كنند؟

مردم دنيا درباره كانادايي‌ها چه فكري مي‌كنند؟

مردم در كشورهاي ديگر به شدت ما را دوست دارند ...
مهم‌ترين رويداد تورنتو با دو ميليون بازديد كننده

مهم‌ترين رويداد تورنتو با دو ميليون بازديد كننده

نمايشگاه ملي كانادا يا همان The Canadian National Exhibition – CNE بزرگ‌ترين و مهم‌ترين رويدادي است كه در نيمه دوم آگوست در شهر تورنتو برگزار مي‌شود
زبان و آداب و رسوم مردم ايتاليا

زبان و آداب و رسوم مردم ايتاليا

تقريبا 60 ميليون ايتاليايي زبان در ايتاليا زندگي مي‌كنند، نيم ميليون در سوئيس كه يكي از چهار زبان رسمي آن ايتاليايي است و يك و نيم ميليون نفر هم در فرانسه و يوگسلاوي سابق
وسايل  مورد نياز قبل از مهاجرت به كانادا

وسايل مورد نياز قبل از مهاجرت به كانادا

اگر ميخواهيد در زمان ورود به كانادا با مشكلي روبه رو نشويد اين نكات را رعايت كنيد
سيدني استراليا داراي يكي از زيباترين خطوط ساحلي دنيا

سيدني استراليا داراي يكي از زيباترين خطوط ساحلي دنيا

اين شهر جذاب و ديدني شناخته شده ترين و آشناترين افق‌هاي شهري دنيا را به خاطر بندرگاه مشهور خود دارد